امروز : یکشنبه 19 آذر 1402 بروزرسانی:1402/09/18

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

12:16 PM 1402/08/16 تعداد بازدید: 64

به گزارش نويد شاهد از زنجان، عبدالله بسطاميان در 15 اسفند 1343 در زنجان به دنيا آمد. او دومين فرزند خانواده محمدحسين و جميله بيگدلي بود. هنگامي كه به سن پنج سالگي رسيد، همراه پدربزرگش در جلسات قرآن شركت مي كرد و قرائت قرآن را به طور كامل فرا گرفت. در سن هفت سالگي در مدرسه صاحب مشغول به تحصيل شد و تكاليفش را به سرعت انجام مي داد و سپس در كارهاي خانه به مادرش كمك مي كرد.

در سال 1355 پا به دوره ي راهنمايي گذاشت و در مدرسه شهيد چمران تحصيلاتش را ادامه داد.

عبدالله، بيشتر اوقات فراغتش را به قرائت قرآن در مسجد مي گذراند. در خانه نيز به مطالعه ي كتابهاي ديني و علمي مي پرداخت و به شنا و فوتبال علاقه داشت. او و برادرش اصغر، افرادي اجتماعي و فعال بودند و وقتي كه انقلاب اسلامي آغاز شد لحظه اي آرامش نداشتند. نيروهاي امنيتي رژيم پهلوي چند بار درصدد دستگيري آنها برآمدند ولي ناكام ماندند، عبدالله و اصغر در تظاهرات و حمله به مراكز پايگاههاي مختلف رژيم پهلوي شركت مي كردند.

با پيروزي انقلاب اسلامي، عبدالله در سال 1358 در دبيرستان شريعتي مشغول به تحصيل شد و همزمان به خدمت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي درآمد. با شروع جنگ تحميلي در حالي كه شانزده سال بيشتر نداشت به جبهه هاي جنگ شتافت. ابتدا يك نيروي عادي بود امّا با شجاعت، لياقت و كارداني اي كه از خود نشان داد خيلي زود به سمت معاون گردان منصوب شد. در عمليات محرم از ناحيه ي پا و شكم به شدت مجروح شد اما وقتي او را براي مداوا فرستادند، پس از چند روز دوباره به جبهه بازگشت.

عبدالله بسطاميان سرانجام در بيست و چهارم خرداد 1364 در منطقه اي بين دزفول و انديمشك به شهادت رسيد.

*********************************************************************************************

نام پدر: محمدحسين،  محل تولد: زنجان،  تاريخ تولد: ۴۶/۹/۴  ،  تاريخ شهادت: ۶۵/۱۰/۱۹  ،  نام عمليات: كربلاي ۵،  منطقه‌عملياتي: شلمچه،  محل شهادت: شلمچه،  مزار شهيد: مزار شهداي پايين زنجان

اصغر بسطاميان از پدر و مادري به نام‌هاي جميله بيگدلي و محمدحسين در چهارم آذر ماه ۱۳۴۶ در شهرستان زنجان به دنيا آمد. اصغر ۲ برادر و ۱ خواهر داشت. وي بعد از گذراندن دوران شيرين كودكي اش و با فرا رسيدن زمان تحصيل علم به مدرسه رفت و مقطع ابتدايي را در مدرسه صاحب سپري كرد و وارد مدرسه راهنمايي چمران شد، با اتمام اين دوره براي ادامه تحصيل در مقطع متوسطه به دبيرستان شريعتي رفت و موفق به اخذ مدرك ديپلم در رشته اقتصاد شد. اصغر در كنار تحصيل در مسجد دستغيب واقع در محله دروازه ارك كارهاي فرهنگي و عقيدتي مي‌كرد كه با شروع جنگ تحميلي اصغر نيز مانند ديگر همرزمانش به نداي رهبر كبير انقلاب لبيك گفت و براي پاسداري از انقلاب و كشورش در مقابل رژيم بعث عراق در سال ۱۳۶۱ از طريق يگان سپاه پاسدارن زنجان به ميدان‌هاي نبرد حق عليه باطل شتافت و در آنجا به عنوان غواص مشغول به خدمت شد. سرانجام بعد از ۵ سال حضور پرثمر در دي‌ماه سال ۱۳۶۵ در منطقه عملياتي شلمچه و در عمليات غرورآفرين كربلاي۵ بر اثر اصابت تير به سر شهد شيرين وصال را نوشيد و به درجه رفيع شهادت نائل آمد. پيكر پاك و مطهرش در مزار پايين شهداي زنجان در كنار ديگر همرزمان و برادر شهيدش عبداله به خاك سپرده شد تا «عند ربهم يرزقون» گردد.

امور فرهنگي شيلات گيلانشمع يادش تا ابد در سراي يادها پرتو افشان باد         

     

  منبع: بنياد شهيد وامور ايثارگران استان زنجانفایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)