مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

4024161
امروزامروز1880
دیروزدیروز2858
این هفتهاین هفته11641
این ماهاین ماه79698
کل بازدیدهاکل بازدیدها4024161

سامانه معرفی کسب و کارهای مجازی گیلان

سه شنبه, 21 شهریور 1391 ساعت 17:25

مختصري درباه روشهاي عمومي صيد و صيادي در استان گيلان


روش صيد پره ( محاصره اي ساحلي  BEACH   SINE  )

اين روش ، روش ماهيگيري ساحلي است که تور آماده به کمک يک کرجي بصورت نيم دايره در فاصله مشخصي از ساحل دريا  ( 14 متري عمق دريا ) ريخته مي شود . تور مورد استفاده از 11 خال پره  با اندازه هاي مختلف بهم دوخته شده تشکيل شده است . عمل کشش تور در گذشته توسط نيروي انساني و در حال حاضر از نيروي تراکتور و وينچ استفاده مي گردد . طول نهايي تور 1500 متر و فاصله تور اندازي در برخي مناطق به حدود 5000 متر افزايش يافته است . اندازه چشمه تور در قسمت هاي مختلف شامل ؛ قسمت کيسه تور 30 الي 33 ميلي متر و جناحين تا انتهاي دستک از 36 تا 55 ميلي متر ميباشد .

در تصوير زير صيد به روش پره ملاحظه مي شود .


روش صيد کيلکا ( روش تور قيفي يا نوري ) :

در اين روش که بوسيله نور و در شب انجام مي گيرد . سه روش صيد نور زيرآبي با تور مخروطي ، نور زيرآبي با تلمبه ، نور زيرآبي و ايرليفت (کمپرسور هوا )  متداول است . در حال حاضر از « روش صيد نور زير آبي با تور مخروطي» استفاده مي شود . اجزاي اين تور شامل يک حلقه آهني به قطر 2.5 الي 3 سانتيمتر بوده و بافته تور با چشمه 5 ميلي متر به دور آن وصل شده است . ارتفاع مخروط 3 الي 3.5 متر ميباشد . انتهاي مخروط آزاد بوده و بوسيله حلقه هائيکه تعبيه گرديده باز و بسته مي شود . به انتهاي مخروط جهت فرو رفتن سريع و وارونه نشدن تور مخروطي وزنه و يا قطعه زنجير مي بندند . در دهنه مخروط يک عدد چراغ 750 الي 1000 واتي و يا دو عدد لامپ 500 واتي قرار مي دهند . در اين روش صيد با استفاده از بازوي کشتي و به کمک سيم بکسل تور مخروطي به عمق مورد نظر آويزان مي شود و سپس چراغ را روشن و ماهي بدور چراغ جمع مي شود . پس از چند دقيقه بدون خاموش کردن چراغ تور به بالا کشيده و قبل از رسيدن به سطح آب چراغ را خاموش مي کنند و در عرشه کشتي انتهاي تور مخروطي را باز و ماهي صيد شده تخليه ميگردد. در تصوير زير صيد به روش کيلکا ملاحظه ميشود :

روش صيد ماهيان خاوياري ( روش GILL  NET ) :

در اين روش تورها به عرض 4 الي 6 متر و بطول 18 الي 24 متر و با سايز چشمه 10 الي 25 ميلي متر در اعماق مختلف قرار داده ميشود و با توجّه به گونه هاي مختلف ماهيان خاوياري اندازه هاي مختلف در صيد آنها استفاده مي گردد . در اين روش رشته هاي دام به تعداد 50 تايي کنار هم قرار گرفته و هر شرکت مجاز به استفاده از 200 رشته دام ميباشد . روش صيد خاوياري انتظاري بوده و صيادان در هر مرحله بعد از 24 ساعت اقدام به بازبيني تور و جمع آوري ماهيان صيد شده مي نمايند . در تصاوير زير ساختار تور خاوياري و روش صيد آن ملاحظه مي شود.  

 

در تعريف صيد وصيادي از نگاه شيلات كليه روشهاي ديگر صيد به غير از سه روش ذكر شده غير مجاز و ممنوع مي باشد.

خواندن 8659 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 95 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر

  • آخرین بروزرسانی: شنبه 04 سبتامبر 2021.