مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

1190193
امروزامروز990
دیروزدیروز1728
این هفتهاین هفته2590
این ماهاین ماه36204
کل بازدیدهاکل بازدیدها1190193
شنبه, 05 آبان 1397 ساعت 06:21

عاقبت انسان بی نماز

 

عجیب این است که آیه می گوید: «قَدْ عَلِمَ صَلاتَهُ وَ تَسْبِيحَهُ» (نور، 41) کل موجودات به تسبیح و به نمازشان آگاهی دارند. یک نکته را هم اینجا باید بگویم؛ بی نماز یعنی بیگانه از کل عالم آفرینش، یعنی یک غریبه، یعنی یک تنها، چون قرآن در سورۀ نور می گوید کاروان هستی با تمام موجوداتش در نماز است، کاروان هستی با کل موجوداتش در تسبیح است؛ شخصی که اهل نماز نیست، پشت به کل عالم کرده و در قیامت هم کل عالم به او پشت می کنند.

آخرت عکس العمل دنیاست، آخرت چیز مستقلی نیست. پیغمبر اکرم آخرت بین می فرماید: «الدنیا مزرعة الاخره» دنیا وابسته به آخرت است و آخرت وابسته به دنیاست، هر چه اینجا می کارید در آخرت درو می کنید. کسی که در دنیا به تمام موجودات هستی پشت کرده و نماز نمی خواند، یعنی موجودات عالم خلقت با شما رفاقتی ندارم، هماهنگی ندارم، رابطه ای ندارم، ارتباطی ندارم، هم قدم شما نیستم؛ در قیامت هم کل قیامت به او پشت می کنند.

در این زمینه می توانید آیات قرآن کریم را هم بخوانید که قیامت پشت کرده های به کل موجودات ناله می زنند: خدایا ما را برگردان، نالۀ آنان هم در جهنم است نه در صحرای محشر، پنج بار جهنمی ها با خدا صحبت می کنند، یکی این است: «وَ هُمْ يَصْطَرِخُونَ فِيها» در میان عذاب های گوناگون ناله می کنند و فریاد می زنند: «رَبَّنا أَخْرِجْنا» ما را از جهنم بیرون بیاور تو که قدرت داری، «نَعْمَلْ صالِحاً غَيْرَ الَّذِي كُنَّا نَعْمَل» یک بار دیگر برویم در دنیا با کل هستی آشتی کنیم، با کل هستی هم عمل صالح شویم، خود پروردگار جواب می دهد: «أَ وَ لَمْ نُعَمِّرْكُمْ ما يَتَذَكَّر» (فاطر، 37) آیا به اندازه ای که بیدار می شدید و اهل عبادت می شدید و اهل هماهنگی با هستی می شدید من به شما وقت ندادم؟ جوابی ندارند بدهند. خدا می فرماید: این عذاب را بچشید شما در این قیامت یک یار ندارید، یعنی کل عالم محشر به شما پشت کردند چنان که شما در دنیا به کل عالم هستی پشت کردید.

 

منبع : تأثیر قرآن بر زندگی  از حکیم انصاریان

امور فرهنگی شیلات گیلان

خواندن 960 دفعه

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 139 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر