مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

4016202
امروزامروز2999
دیروزدیروز3289
این هفتهاین هفته3682
این ماهاین ماه71739
کل بازدیدهاکل بازدیدها4016202

سامانه معرفی کسب و کارهای مجازی گیلان

سه شنبه, 14 دی 1400 ساعت 06:34

علامه امینی(ره) و احقاق حق امیرالمؤمنین (ع)

 

خدا مرحوم امینی – اعلی الله مقامه – را رحمت کند. خیلی بزرگوار بود.  خودش می گفت: من وقتی تحصیلاتم در نجف تمام شد، به حضرت امیرالمؤمنین (ع) متوسل شدم که آقا ما این همه درس خواندیم، حالا شما دستور بدهید ما چه کار کنیم؟ گفت: به امیرالمؤمنین (ع) خیلی متوسل شدیم، گذشت. یک شب آقا را در خواب دیدم، آقا فرمودند شما در مورد ولایت ما کار کنید و خدا به ایشان توفیق داد و این کتاب الغدیر هم نتیجه اش شد که واقعاً مثل این کتاب، کتابی برای احقاق حق امیرالمؤمنین و ائمه معصومین (ع) نوشته نشده است. تمام روایات این کتاب در مورد خلافت امیرالمؤمنین و ائمه معصومین (ع) از کتب اهل تسنن است. کتاب الغدیر خیلی عجیب است و گفت که این به دستور خود امیرالمؤمنین (ع) بود. خدا مرحوم امینی را رحمت کند. ما یک سال در منزل ایشان بودیم، اول ازدوا

جمان بود و منزل آقا رفتیم، خدا توفیقمان داد و در طبقه بالای منزل ایشان دو تا اتاق به ما دادند. آقایی به این بزرگواری، به این عظمت و شخصیت خیلی تواضع داشت.

این حدیث « و لم یعرف امام زمانه » را که خواندم، یاد علامه امینی (ره) افتادم. گاهی وقت ها می رفتیم پایین می نشستیم و ایشان تعریف می کردند. گاهی تنها بودند و گاهی بعضی افراد هم می آمدند. فرمودند: یک روز در یکی از مجالس اهل تسنن بودم و علمایشان هم بودند. آنجا به من الهام شد که برای احقاق حق امیرالمؤمنین (ع) حرفی بزنم. گفتم: آقایان علمای اهل مجلس، من یک مسئله د

ارم. این حدیث که در کتب شما است، در نظر شما چقدر اعتبار دارد:

«مَنْ ماتَ وَ لَمْ يَعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ مَاتَ مِيتَةً جَاهِلِيَّة»

« کسی که بمیرد و امام زمانش را نشناسد، به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است.»

همه گفتند روایتی است محکم و در محکم ترین کتب ما مکرر ذکر شده است، یعنی اگر کسی امامش را نشناسد و از دنیا برود، به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است، یعنی بقیه چیزهایش پذیرفته نمی شود. گفتم: بسیار خب، یک سئوال دیگر هم دارم. گفتند: بله. گفتم: آن سئوال من این است که حضرت زهرا (س) دختر پیغمبر(ص)، به هدایت از دنیا رفتند یا با مرگ جاهلیت از دنیا رفتند؟ گفتند: این چه حرفی است! فاطمه (س) سَیِّدَهَ نِسَاءِالعَالَمِینَ مِنَ الأوَّلِینَ وَالآخِرِین است، معلوم است که بانو با هدایت از دنیا رفته اند، این دیگر سئوال ندارد. گفتم: پس به مرگ جاهلیت از دنیا نرفته اند. گفتم: پس امامشان را حتماً شناخته اند. گفتند: بله قطعاً. گفتم: یک سئوال دیگر دارم و دیگر حرفی ندارم. امام زمان فاطمه (س) چه کسی بوده است؟ باید شناخته باشند دیگر، چون پیغمبر (ص) فرمود هر کس نشناسد و بمیرد به مرگ جاهلیت مرده است. شما که می گویید حضرت زهرا (س) سَیِّدَهَ نِسَاءِالعَالَمِینَ است، پس امام زمانشان را شناخته اند. امام در زمان زهرا(س) چه کسی بوده است؟ در این حال تمام علمای مجلس سکوت مرگبار کردند، هیچ کس هیچ چیزی نگفت. نتوانستند بگویند که چه کسی بوده است، ابوبکر یا عمر بوده؟! در حالی که حضرت صدیقه (س) « ماتت و هی ساخطه علیهما» - یا فاطمه ابغضی علیهما! – در کتاب های خودشان هم پُر است که وقتی حضرت زهرا(س) از دنیا رفتند از دست این دو نفر ناراضی بودند.آن ها به دیدن حضرت زهرا(س) آمدند، حضرت زهرا(س) صورتشان را از آن ها برگرداندند. آن وقت علامه امینی گفتند که همین طور سکوت بود و سکوت!

از آن میان یک پیرمرد بلند شد و به علما نگاه کرد و گفت چرا سکوت می کنید؟ حرفی که ایشان می زند جوابش چیست؟ امام زمانِ حضرت فاطمه (س) مگر غیر از علی (ع) بوده است؟ باز هم سکوت کردند و چیزی نداشتند که بگویند. بعد علامه امینی گفت: فقط یک نفر از مجلس که بیرون آمد، گفت: آقا، مرا روشن کردید، خدا جزای خیرتان بدهد، نمی دانستیم، گمراهمان کرده بودند. همه فهمیدند اما فقط یکی پذیرفت، الله اکبر!

منبع: کتاب سری از عشق از سیدعلی نجفی یزدی(ره)

 

امور فرهنگی شیلات گیلان

خواندن 658 دفعه

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 164 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر

  • آخرین بروزرسانی: شنبه 04 سبتامبر 2021.