مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

3855969
امروزامروز1682
دیروزدیروز2991
این هفتهاین هفته18812
این ماهاین ماه10851
کل بازدیدهاکل بازدیدها3855969

سامانه معرفی کسب و کارهای مجازی گیلان

یکشنبه, 31 مرداد 1400 ساعت 04:35

افزايش ۱۲ درصدي صادرات آبزيان در سه ماهه نخست امسال

 
 
بيش از ۲۸ هزار تن انواع آبزيان در سه ماهه نخست امسال صادر شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد به لحاظ وزني و ۹ درصد از نظر ارزشي افزايش نشان مي دهد.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، مديركل دفتر بهبود كيفيت، فرآوري و توسعه بازار آبزيان سازمان شيلات ايران با اعلام مطلب فوق گفت: در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰حدود ۵۲ ميليون دلار صادرات انواع آبزيان را به كشورهاي مختلف داشته ايم.
 
عيسي گلشاهي درباره صادرات انواع ماهيان اظهار داشت: در مدت ياد شده ۸۵ تن انواع ماهيان زينتي به بازار كشورهايي همچون عراق، تركيه و اروپا صادر شده كه به لحاظ وزني ۶۰۸ درصد و ارزشي ۲۰۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد نشان مي دهد.
 
وي صادرات انواع ماهيان در اين مدت را حدود ۱۵ هزار و ۶۰۰ تن، خانواده تون ماهيان نزديك به ۷۱۳ تن، ساير محصولات شيلاتي  ۶۳۰۰ تن و ميگو را بيش از ۴ هزار تن عنوان كرد.
 
گلشاهي با بيان اين كه صادرات تون ماهيان به طور عمده به كشورهاي عمان و امارات انجام مي شود، گفت: مقداري صادرات آزمايشي تون ماهيان به ژاپن هم داشته ايم و با توجه به تغير روش صيد و راه اندازي واحدهاي عمل آوري براي ايجاد ارزش افزوده در قالب پروژه مشترك با سازمان يونيدو تلاش مي كنيم صادرات تون ماهيان به اين كشور در ابعاد تجاري صورت گيرد.
 
وي با اشاره به صادرات كنسروهاي ماهي نيز گفت: در سه ماهه نخست امسال ۱۶۵ تن انواع كنسرو ماهي صادر شده كه به لحاظ وزني نزديك به ۱۰ درصد كاهش داشته است.
 
مديركل دفتر بهبود كيفيت، فرآوري و توسعه بازار آبزيان سازمان شيلات ايران كاهش نسبي توليد داخلي، اولويت دادن به تامين نياز داخلي با توجه به شرايط ويژه كرونا و كمك به تامين ذخاير استراتژيك دستگاه هاي نظامي و امداد رساني مانند هلال احمر را از دلايل كاهش صادرات انواع كنسرو ماهي برشمرد.
 
وي در مورد واردات محصولات شيلاتي به كشور نيز اذعان داشت: ميزان واردات آبزيان به ايران با ۲۰ درصد كاهش در سه ماهه نخست امسال نسبت به سال ۹۹ به ۲۷۹۰ تن رسيده است.
 
گلشاهي ادامه داد: بخشي از واردات آبزيان مربوط به ماهيان زينتي است كه به منظور پرواربندي و صادرات مجدد انجام مي شود و در اين بخش ۷ درصد كاهش واردات داشتيم.
 
وي ميزان واردات ماهيان زينتي را در مدت ياد شده ۲۵ تن عنوان كرد.
 
گلشاهي درباره دستيابي به بازارهاي هدف جديد در حوزه آبزيان گفت: همكاري با مراجع ذي ربط مانند اتاق هاي بازرگاني، سازمان توسعه تجارت و وزارت امور خارجه و بخش غير دولتي براي گشودن بازار هاي جديد در عرصه بين المللي به روي محصولات شيلاتي كشور در دستور كار سازمان شيلات ايران قرار گرفته است.
 
وي اضافه كرد: طي دو سال اخير تلاش هاي اتحاديه توليد و تجارت آبزيان و بخش غير دولتي موجب شد، بازارهاي كشورهايي مانند عمان و مالزي به بازار صادراتي هدف ايران افزوده شود.
 
منبع: maj.ir
خواندن 1788 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 94 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر

  • آخرین بروزرسانی: شنبه 04 سبتامبر 2021.