مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

3855957
امروزامروز1670
دیروزدیروز2991
این هفتهاین هفته18800
این ماهاین ماه10839
کل بازدیدهاکل بازدیدها3855957

سامانه معرفی کسب و کارهای مجازی گیلان

یکشنبه, 31 مرداد 1400 ساعت 04:34

ايران دوازدهمين كشور صيد كننده تون ماهيان در جهان است

 
مديركل صيد و صيادي سازمان شيلات با بيان اينكه ايران دوازدهمين كشور صيد كننده تون ماهيان در جهان است گفت:حدود ۲۵۸ هزارتن از ذخائر مذكور در صيدگاه هاي خليج فارس، درياي عمان و اقيانوس هند صيد شده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، مختار آخوندي مدير كل صيد و صيادي سازمان شيلات ايران در گفتگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم اظهار داشت: تون ماهيان جزء ماهيان مهاجر دو كاشانه اي با مهاجرت هاي طولاني هستند، تون ماهيان حدود 7درصد صيد جهان را به خود اختصاص مي دهند ولي در ايران بيش از 30 درصد صيد كشور، مربوط به تون ماهيان و شبه تون ماهيان است.
 
وي افزود: اين نشان دهنده اهميت و جايگاه صيد تون ماهيان در فعاليت هاي صيد و صيادي و صنعت شيلات كشور است، بطوريكه حدود 6000 فروند از 11000 فروند شناورهاي صيادي كشور در صيد تون ماهيان و شبه تون ماهيان فعاليت دارند و در سال 1399 حدود 258 هزارتن از ذخائر مذكور را در صيدگاه هاي خليج فارس، درياي عمان و اقيانوس هند صيد نمودند.
 
مديركل دفتر امور صيد و صيادي سازمان شيلات ايران تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران در صيد تون ماهيان در محدوده صيدگاهي غرب اقيانوس هند رتبه اول، در كل اقيانوس هند رتبه دوم و در جهان رتبه دوازدهم را به خود اختصاص داده است.
 
وي اظهار داشت: حدود 20 سال پيش سهم كشور در بهره برداري از ذخائر تون ماهيان در اقيانوس هند حدود 5 درصد بود كه با سياست گذاري هاي كلان شيلات، سرمايه گذاري  انجام شده، ايجاد زيرساخت ها، آموزش و هدايت بهره برداران، اكنون به حدود 12 درصد افزايش يافته است.
 
وي ادامه داد: در سال 1399، حدود 57 درصد صيد تون ماهيان و شبه تون ماهيان سهم صيادان استان سيستان و بلوچستان، 31 درصد هرمزگان، 11 درصد بوشهر و 1 درصد استان خوزستان بود، استان سيستان و بلوچستان به دليل همجواري با درياي عمان و دسترسي به اقيانوس هند بيشترين سهم را به خود اختصاص داده است.
 
آخوندي بيان داشت: گونه هاي تون ماهيان در كشور شامل هوور، هوور مسقطي، زردباله(گيدر)، چشم درشت، تون منقوش و زرده بوده و روش هاي عمده صيد آنها نيز گوشگير، پرساين و انواع رشته قلاب هستند.
 
وي گفت: در سال 1399 به ترتيب چهار گونه هوور، گيدر، هوور مسقطي و زرده بيشترين ميزان صيد را به خود اختصاص داده بطوريكه 72 درصد صيد تون ماهيان و شبه تون ماهيان سهم آنها بود.
 
اين مقام مسئول در سازمان شيلات ايران، عنوان كرد: صيد به روش لانگ لاين مورد توصيه سازمان هاي بين المللي از جمله سازمان خواروبار كشاورزي جهاني (فائو) و كميسيون تون ماهيان اقيانوس هند است و از مهم ترين مزاياي اين روش اين است كه منجر به صيد انتخابي، هدفمند و با كيفيت مي شود و كاهش صيد ضمني، ارتقاء ارزش افزوده، كاهش هزينه هاي ابزار و ادوات صيد و توجيه اقتصادي مناسب تر فعاليت، از ديگر مزاياي روش صيد لانگ لاين است كه باعث بهبود منافع بهره برداران و تقويت فرصت هاي صادراتي و ارز آوري براي كشور خواهد شد.
 
  آخوندي يادآور شد: به همين جهت طي سال هاي اخير در راستاي ترويج و توسعه صيد لانگ لاين تون ماهيان از سوي سازمان شيلات ايران اقدامات موثري صورت گرفته است.
 
وي به برگزاري كارگاه هاي آموزشي ترويج صيد لانگ لاين در استان هاي هرمزگان و سيستان و بلوچستان با مشاركت تشكل ها و صيادان و نيز اعزام صيادان براي شركت در كارگاه هاي بين المللي آموزشي از جمله  ژاپن در راستاي ترغيب آنها براي استفاده از روش صيد لانگ لاين و نيز مديريت و ساماندهي صيد تون ماهيان به عنوان برخي از اهم اقدامات انجام شده مي توان اشاره كرد.
 
مختار آخوندي تاكيد كرد: بايد با انجام آموزش هاي لازم و اقدامات ترويجي براي صيادان و همچنين فراهم نمودن شرايط مناسب براي بازار آبزيان، تلاش كنيم تا از روش هاي متنوع تر صيد كه منجر به حفظ كيفيت آبزيان، افزايش ارزش افزوده و پايداري ذخيره مي گردد، استفاده شود.
 
وي افزود: براين اساس با افزايش بهره وري صيادان درآمد و شرايط اقتصادي مطلوبتري خواهد داشت.
 
مديركل دفتر امور صيد و صيادي سازمان شيلات ايران عنوان كرد كه بر اساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي، جمهوري اسلامي ايران از بهمن سال 1380 به عضويت كميسيون تون ماهيان اقيانوس هند درآمده است. 
 
مختار آخوندي  افزود: از اهداف و مسئوليت هاي كميسيون تون ماهيان اقيانوس هند مي توان به حفاظت و مديريت ذخاير تون و شبه تون ماهيان در منطقه iotc ،كاهش صيد ضمني و گونه هاي غير هدف، مبارزه با صيد غير قانوني، گزارش نشده و تنظيم نشده (iuu) ، كنترل صيد و تلاش صيادي، نظارت كنترل و بازرسي (mcs) ، تهيه چارچوب هاي لازم براي جمع آوري و ارزيابي آمار و داده هاي صيد، تعيين معيارهاي لازم براي ظرفيت صيد، اجراي پروژه هاي تحقيقاتي در زمينه صيد و صيادي و ارزيابي ذخاير، ايجاد ارتباط موثر با ديگر كشورهاي عضو و ساير سازمان هاي حاضر در كميسيون در راستاي بهره برداري پايدار از ذخائر مذكور اشاره نمود. 
 
وي بيان داشت: 32 كشور عضو كميسيون تون ماهيان اقيانوس هند هستند و حدود 40 كشور از ذخائر تون ماهيان اقيانوس هند بهره برداري مي كنند كه جمهوري اسلامي ايران دركل اقيانوس رتبه دوم و در غرب اقيانوس رتبه اول را به لحاظ صيد دارا هستند.
 
وي افزود:بيش از 1300 فروند شناور ايران در كميسيون تون ماهيان اقيانوس هند به ثبت رسيده است، حدود 800 فروند از شناورهاي صيادي كشور در آبهاي اقيانوسي و فراساحل به صيد مي پردازند و بيش از 600 فروند از شناورها به سيستم برودتي براي نگهداري ماهي مجهز شده اند.
 
  آخوندي تاكيد كرد: با توجه به اينكه در مرحله تدوين معيارهاي سهميه بندي براي صيد تون ماهيان در اقيانوس هند قرار داريم  و از جمله معيارهايي كه مورد تاكيد و پذيرش اعضاء براي تخصيص سهميه است.
 
وي افزود: ميزان پايبندي كشورها به قوانين و مقررات كميسيون است، در بررسي هاي انجام شده توسط كميته پايبندي، ايران از وضعيت نسبتاً خوبي برخوردار بوده، گرچه هنوز كاستي هائي در تطبيق ضوابط و مقررات ذيربط وجود دارد كه بايد براي رفع آنها تلاش بيشتري صورت گيرد و زيرساخت هاي لازم براي اجراي آنها فراهم گردد. 
 
مديركل دفتر امور صيد و صيادي سازمان شيلات ايران بيان داشت: ميانگين سطح پايبندي كشورها به قوانين و مقررات كميسيون در سال 2010 حدود 25 درصد بود و پايبندي جمهوري اسلامي ايران 11درصد، كه بسيار پائين تر از ميانگين اعضاي كميسيون بود و در سال 2018 ميانگين پايبندي كشورها  حدود 68درصد بود و ايران با اقدامات و تلاش هاي صورت گرفته، پايبندي خود را از 11درصد در سال 2010 به 70درصد در سال 2018 ارتقاء داد و از ميانگين كشورها ي عضو، پيشي گرفت  و اين شاخص براي سال 2020 به 73درصد افزايش يافت.
 
وي گفت:بر همين اساس سازمان خواروبار جهاني (فائو) از ايران درخواست نمود تا تجارب خود در اين خصوص را در اختيار ساير كشورها قرار دهد.
 
خواندن 1798 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 93 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر

  • آخرین بروزرسانی: شنبه 04 سبتامبر 2021.