مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

3286975
امروزامروز3233
دیروزدیروز4162
این هفتهاین هفته15542
این ماهاین ماه80862
کل بازدیدهاکل بازدیدها3286975

سامانه معرفی کسب و کارهای مجازی گیلان

یکشنبه, 09 خرداد 1400 ساعت 08:09

هول مُطّلع چیست؟

 

 آنچه از روایات بر می آید هول مُطّلع در بدو ورود به قبر است که دردناکترین و حسرت بارترین لحظه برای آدمی است و بسته به تعلقات فرد جانکاه تر و این قبل از سئوالات شب اول قبر است و از این رو سفارش شده تا برای میت لختی تأمل کنند و بر سر قبرش قرآن تلاوت کنند و مزار را فوری ترک نکنند.

عارف و اصل مرحوم استاد فرزانه آیت الله حق شناس ضمن بیانات روایتی از امام صادق (ع) می فرمودند: سه عامل استقامت در مراقبه تفکر در هول مطلع و عواقب بعد از مرگ در حین حیات و بالاخره کثرت ذکر که مصداق این ذکر کثیر هم زیارت عاشوراست ناجی در هنگام ساعت ورود فرد به قبر است و از هول مطّلع   می کاهد.

---------------------------------------------------------

عجب راهی در پیش داریم. قرآن پر از این حرف ها است ولی ما غفلت داریم. همه انبیا همین را می گویند، راهی پرخطر است، اقیانوس ها اشک دارد: « وَ اعلَموا أنَّ أمامَکُمْ طَریقٌ مَهُولٌ وَ سَفَرٌ بَعیدٌ».10 « بدانید که در برابر شما راههای دور و سفری ترس آور و خوف ناک است » شوخی نیست، صحبت از یک راه پرخطر است. امام حسن(ع) وقتی یاد مرگ می کردند تمام صورتشان زرد می شد. وقتی دلیلش را  می پرسیدند، می گفت: راه مشکل است. راهی است مشکل و نرفته و آنجا تنها یک چیز از تو طلب می کنند و آن اقامه امرالله است، امر ما را به پا داشتی یا نداشتی؟ بد دردی است، ما چپ می کنیم. بعد این گناه ها را گردن شیطان می اندازند و        می گویند: خدایا، شیطان ما را اغوا کرد، شیطان جواب می دهد و از خودش دفاع می کند، می گوید: همه اش من مقصر هستم؟ خدایا، اگر این ها تقصیر ندارند، چرا تو آن ها را خواندی ولی اجابتت نکردند، من خواندم اجابت کردند! محکوم       می شویم، خودمان مقصریم و الا قوت دعوت خدا خیلی بیشتر از دعوت شیطان و هواهای نفسانی است. چرا دعوت خدا را اجابت نکردی و لبیک نگفتی ولی دعوت ابلیس و هواهای نفس را لبیک گفتی؟ ابلیس فردای قیامت این را به افرادی که    می خواهند همه چیز را به گردن او بیندازند بر می گرداند.

 

امور فرهنگی شیلات گیلان

خواندن 834 دفعه

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 115 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر

آخرین بروزرسانی سایت

  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 28 جون 2020, 12:50:04.