چاپ کردن این صفحه
پنج شنبه, 20 شهریور 1399 ساعت 03:51

وزير جهاد كشاورزي گفت: در اوضاع كنوني و تحريم‌هاي ظالمانه مردم بايد بدانند كه كشاورزي در كشور ما ظرفيت‌هاي بي‌بديلي دارد و مي‌تواند كشور را از همه فشارها حفظ كند.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، در نشست وزير و معاونان وزارت جهاد كشاورزي با رئيس و مديران سازمان صدا و سيما، دكتر كاظم خاوازي وزير جهاد كشاورزي با ابراز اميدواري در اين باره كه رسانه ملي بيش از گذشته در آرامش‌بخشي و ايجاد اعتماد به اين صنعت سهيم شود و به اين وزارتخانه ياري دهد، گفت: وزارت جهاد كشاورزي با كمك صداوسيما مي‌تواند افق روشني براي سرمايه‌گذاران در اين بخش ايجاد كند و اين عرصه را عرصه‌اي امن براي سرمايه‌گذاري معرفي كند.

 
وزير جهاد كشاورزي نيز در اين نشست خبر خوش راه‌اندازي «روستا بازار» را براي عرضه مستقيم محصولات كشاورزان در بازار پايتخت اعلام كرد و خواستار حمايت رسانه ملي از اين ابتكار وزارت جهاد كشاورزي شد.
 
وي گفت: تا دو ماه آينده روستا بازار در تهران به صورت آزمايشي راه اندازي مي‌شود تا كشاورزان بتوانند به صورت مستقيم انواع محصولات خود را در يك يا دو روز مشخص با قيمت‌هاي بسيار مناسب به مردم عرضه كنند.
 
وزير جهاد كشاورزي سپس از برنامه‌هاي مفيد ارائه‌ شده در رسانه ملي ياد كرد و از دبير ستاد جهش توليد و ساعات اختصاص داده شده در شبكه آموزش سيما و شبكه‌هاي راديويي به برنامه‌هاي كشاورزي قدرداني كرد.
 
در اين نشست، رئيس سازمان صدا و سيما بر تداوم همكاري‌هاي رسانه ملي با وزارت جهاد كشاورزي براي حمايت از توليد و همچنين تبيين توانمندي‌هاي كشور درزمينه كشاورزي تاكيد كرد.
 
دكتر علي عسكري با اشاره به ويژگي‌ها و تنوع اقليم در كشورمان كه موجب رويش گياهان متنوع شده است، گفت: فرصت بي‌نظير كنوني براي رشد صنايعي كه وابسته به نفت نيست، مي‌تواند موجب خودكفايي و اشتغال‌زايي در اين صنايع شود.
 
وي افزود: صنعت كشاورزي ظرفيت بالايي براي استفاده از فرصت كنوني در مسير رشد و همچنين اشتغال‌زايي دارد و رسانه ملي مي‌تواند در همه زمينه‌ها از آن حمايت كند.
 
دكتر علي عسكري با ارائه پيشنهادي مبني بر ايجاد شركت‌هايي در زمينه مشاوره كشاورزي گفت: رسانه ملي قادر است اين شركت‌ها را كه به مردم در زمينه كشاورزي مشاوره مي‌دهند، معرفي و تبليغ كند. اين شركت‌ها مي‌توانند ‌از مباحث كلان تا مشاوره‌هاي تخصصي به كشاورزان خدمات مشاوره‌اي ارائه دهند و موجب رشد اين صنعت شوند.
 
رئيس رسانه ملي با تأكيد بر اينكه براي تصويرسازي مناسب از شغل كشاورزي بايد استانداردهايي تعريف شود، گفت: وزارت جهاد كشاورزي بايد نمونه‌سازي از مشاغل كشاورزي و دامداري را انجام دهد تا رسانه ملي با استفاده از اين نمونه و الگوها، تصويري مناسب از اين مشاغل را به مردم ارائه دهد.
 
دكتر علي عسكري از توانايي رسانه ملي براي معرفي مشاغل كوچك فعال در حوزه كشاورزي سخن گفت و افزود: اين امكان وجود دارد كه در قالب بسته‌هاي كوچك در دل برنامه‌هاي شاخص صداوسيما اين اقدام صورت گيرد. وزارت جهاد كشاورزي مي‌تواند خودش اين بسته‌ها را توليد و يا در توليد آن مشاركت كند.
 
وي همچنين از آمادگي كامل رسانه ملي براي فرهنگ‌سازي در مسير كمك به تشويق و ارتقاي كشاورزي و در همين حال رعايت الگوي مصرف خبر داد و تأكيد كرد: بايد به‌گونه‌اي فرهنگ‌سازي شود كه صاحبان اين مشاغل به آن افتخار كنند و در همين حال، مردم هم متوجه شوند اگر اشتغال در اين حوزه به درستي انجام گيرد، مشاغلي سودآور و افتخارآميز در عرصه توليد كشور هستند.
 
رئيس سازمان صداوسيما سپس با اشاره به ويژگي‌هاي شبكه‌هاي استاني رسانه ملي گفت: كشاورزي به‌طور ذاتي اقليمي است و شبكه‌هاي استاني مي‌توانند در هر اقليمي فعاليت و مشاركت گسترده‌اي در كمك به كشاورزي داشته باشند.
 
دكتر علي عسكري با تأكيد بر اينكه موضع سازمان، پيشرفت‌مداري است، گفت: ما براي آرامش‌بخشي به جامعه و تبيين توفيقات كشور از هيچ خدمتي فروگذار نمي‌كنيم.
 
وي از مسئولان وزارت جهاد كشاورزي خواست سوژه‌هاي موردنظرشان را براي توليد برنامه و مستند ارائه دهند و افزود: اگر اين برنامه‌ها خوب كار شوند، مي‌توانند توانايي‌هاي كشور ما را به‌خوبي به دنيا معرفي كنند.
 
رئيس سازمان صداوسيما از ظرفيت سريال‌سازي هم به عنوان امكاني براي ارائه مباحث كشاورزي ياد كرد و از اين وزارتخانه خواست تا اگر قصه يا سوژه‌اي در اين زمينه دارند، ارائه دهند.
 
دكتر علي عسكري از شبكه «ايران كالا» هم به‌عنوان امكان ديگري براي تبليغ و معرفي توفيقات كشاورزي ياد كرد و گفت: اين شبكه مي‌تواند شركت‌ها و صنايع موفق داخلي را به‌طور رايگان معرفي كند و وزارت جهاد كشاورزي مي‌تواند هر شركتي را كه چه در ارائه خدمات و چه در ارائه محصولات موفق بوده، به ما معرفي كند تا در اين شبكه يا با ارائه مصاحبه يا پخش تيزر تبليغاتي معرفي شود.
 
وي افزود: علاوه بر اين مي‌توان زمان مشخصي را در اين شبكه به بخش كشاورزي اختصاص داد تا به‌طور منظم به اين موضوع بپردازد.
 
در اين نشست، همچنين معاونان وزارت جهاد كشاورزي با ارائه گزارشي درباره پيشرفت‌ها در اين بخش، خواستار تعامل بيشتر رسانه ملي با اين وزارتخانه شدند.
 
معرفي طرح‌هاي ملي در بخش كشاورزي نظير انتقال آب به استان‌هاي غرب و شمال غرب، معرفي ميراث فرهنگي چون قنات و قدمت آن، تبيين رشد زراعي در كشور، ارائه كليپ‌هاي مرجع در زمينه‌هاي مختلف كشاورزي براي رفع ابهامات و شايعاتي كه براي مردم در فضاي رسانه‌اي درزمينه كشاورزي ايجاد مي‌شود، اصلاح الگوي مصرف با فرهنگ‌سازي، تهيه خبر از توانمندي بخش كشاورزي در توليد جوجه يك‌روزه و تبيين مزاياي سرمايه‌گذاري درزمينه پرورش مرغ با نژاد داخلي، فرهنگ‌سازي براي حفظ منابع آب‌وخاك به‌عنوان منابع بين نسلي، تبيين وضعيت موجود كشاورزي در كشور و اميد افزايي، معرفي پيشرفت‌هاي پژوهشي در بخش كشاورزي، فرهنگ‌سازي براي تكريم مشاغل كشاورزي و دامداري به‌عنوان مشاغل توليدي، ترويج توليد مبتني بر اقليم كشور و پيشنهاد براي معرفي كارشناساني كه درزمينه محتوا به برنامه‌سازان با موضوع كشاورزي كمك كنند، ازجمله مباحث و درخواست‌هايي بود كه در اين نشست مطرح شد.
منبع:maj.ir
خواندن 6441 دفعه

آخرین‌ها از