مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

1636458
امروزامروز647
دیروزدیروز2513
این هفتهاین هفته2957
این ماهاین ماه57089
کل بازدیدهاکل بازدیدها1636458
دوشنبه, 26 فروردين 1398 ساعت 05:11

سرانجام دو دوست در جهان آخرت در سوره مبارکه صافات

فَأَقْبَلَ بَعْضُهُمْ عَلَی بَعْضٍ یَتَسَآءَلُونَ .. فَلْیَعْمَلِ الْعَامِلُونَ.این آیه گفتگویى را که بین اهل بهشت رخ مى دهد رشته سخنشان بدینجا مى رسد که : یکى از اهل بهشت به دوستانش مى گوید: من در دنیا رفیقى داشتم که از بین مردم تنها او را انتخاب کرده بودم ، و او تنها مرا رفیق خود گرفته بود.

و آن رفیقی که داشتم همواره از در تعجب و استعباد و انکار از من می پرسید: راستی تو باور داری که بعد از آنکه مردیم و خاک شدیم ، و بدنهایمان متلاشی گشت و صورتها دگرگون شد ، دوباره زنده می شویم تا جزا داده شویم؟

راستش من که نمی توانم این معنا را تصدیق کنم ، چون قابل تصدیق نیست.

(( قال هل انتم مطّلعون )) همان کسی که به رفقای بهشتی اش می گفت : من رفیقی چنین و چنان داشتم. همان شخص سپس رفقای بهشتی خود را مخاطب ساخته ، می گوید : آیا شما به جهنم اشراف دارید و اهل جهنم را می بینید و می توانید آن رفیق مرا در جهنم پیدا کنید و ببینید چه حالی دارد؟

فاطلع فراه فی سواء الجحیم (( خود آن گوینده به جهنم مُشرف می شود ))  و رفیق خود را در وسط آتش می بیند می گوید به خدا سوگند می خورم که نزدیک بود تو مرا هم مثل خودت هلاک کنی و بدینجا ساقط سازی که خودت سقوط کردی. (( و لو لا نعمه ربی لکنت ُ من المُحضرین )) : اگر توفیق پروردگارم دستگیرم نمی شد، و اگر خدا هدایتم نکرده بود ، من نیز مثل تو از آنهایی بودم که برای عذاب احضار شدند.

(( افما نحن بمیتین الا موتتنا الاولی و ما نحن بمعذبین)) سپس همان گوینده به خودش و به رفقایش برگشته و با تعجب می گوید: آیا راستی ما برای همیشه در بهشت متنعم هستیم؟ و دیگر مرگی نداریم ، مرگ ما همان یک باری بود که در دنیا داشتیم و آیا راستی دیگر ما عذاب نخواهیم دید؟ صاحب مجمع البیان می گوید: منظورشان از این پرسش محقق کردن مطلب است ، نه اینکه در مساءله دچار شک و تردید شده باشند، و بدین جهت این سخن را می گویند که در گفتن آن سرور و فرحی مجدد و دو چندان هست، هرچند که علم به این معنا دارند که : در بهشت جاودانه خواهند بود، و این مثل نظیر آن است که شخصی که آرزوی دیدن کعبه را داشته ، بعد از رسیدن به مکه گفته است: آیا این محلی که دارم       می بینم ، خود مکه است و آیا این منم که مکه را می بینم؟ صاحب تفسیر مجمع البیان سپس اضافه می کند: به همین جهت دنبال آن جمله ، اضافه کردند که : (( ان هذا لهو الفوز العظیم: راستی اینکه می بینم هر آینه رستگاری عظیمی است این جمله تتمه گفتار همان گوینده است که هم موهبت خلود در بهشت و رهایی از عذاب را عظیم شمرده و هم شکر آن نعمت را به جای آورده است.)) لمثل هذا فلیعمل العاملون معنایش این است که : برای مثل این سعادتمندی و رستگاری و یا مثل چنین ثوابی باید عاملان عمل کنند و در دنیا که دار تکلیف است سعی نماید.

اجزای تو جمله گوش میباید و بس          جان تو سخن نیوش میباید و بس

گفتی تو که: « مردِ راه چون میباید »         نظّارگی و خموش می باید و بس

                           ( عطار بیشابوری )

تفسیر المیزان علامه طباطبایی

سوره صافات / آیات 12 000     

                             امور فرهنگی شیلات گیلان

خواندن 1334 دفعه

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 408 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر