مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

3837450
امروزامروز3082
دیروزدیروز3546
این هفتهاین هفته293
این ماهاین ماه94120
کل بازدیدهاکل بازدیدها3837450

سامانه معرفی کسب و کارهای مجازی گیلان

جمعه, 17 شهریور 1391 ساعت 16:03

* ملي شدن شيلات توسط دکتر مصدق

از تاريخ 12 بهمن سال 1331 دکتر مصدق که از آثار شوم امتياز بهره برداري شيلات توسط روسها آگاهي داشت ،شيلات را ملي اعلام نمود.هيئت وزيران در شهريور ماه 1332 آئين نامه صيد ماهي را تصويب نمود که در آن آئين نامه کليه شرايط مربوط به صيد و صيادي و وسايل و آلات صيد و صدور پروانه صيد و حفاظت آبها تعيين و مشخص گرديد.

لايحه قانوني اساسنامه شرکت سهامي شيلات ايران نيز در تاريخ تير ماه 1332 به تصويب مجلس رسيد.وزارت دارائي به عنوان نماينده دولت در امر بهره برداري از درياها و رودخانه ها و درياچه ها تحت مديريت شرکت سهامي شيلات ايران فعاليت هاي مربوط به بهره برداري از اين منابع را عهده دار گرديد، سپس به وزارت کشاورزي انتقال يافت از سال 1346 به مدت 4 سال شرکت سهامي شيلات فعاليتهاي بهره برداري و تشکيلاتي خود را زير نظر وزير منابع طبيعي و با نظارت مستقيم هيئت مديره ادامه داد.

* شيلات بعد از انقلاب اسلامي

در شهريور سال 1366 شرکت سهامي شيلات (شمال وجنوب) زير پوشش وزارت جهاد سازندگي قرار گرفت تا در راستاي هدفهاي خودکفايي و تامين نيازهاي اقتصادي کشور به تلاش و کوشش خود ادامه دهد . با توجه به سياست دولت دربرنامه دوم توسعه کشور مبني بر واگذاري امور اجرائي به بخش خصوصي شيلات ايران واگذاري تاسيسات شيلاتي را به بخش خصوصي آغاز نموده است که نمونه آن صيد ماهيان استخواني است که گروههائي صيادي تحت عنوان تعاوني هاي پره فعاليتهاي صيادي خود را انجام مي دهند.

* تغيير شيوه صيد توسط اداره کل شيلات گيلان

تغيير شيوه صيد از روش دامگستر به روش پره به منظور حفاظت از ذخاير آبزيان از جمله اقدامات اداره کل شيلات گيلان بود.

شيلات صيادان را در قالب تعاوني هاي صيادي پره ساماندهي کرد که اکنون به حدود 57 تعاوني در طول سواحل خزر در گيلان مي رسد.

* علت نام گذاري شيلات

در گويش گيلکي به سدهاي چوبي که در قديم براي صيد ماهي در نزديک مصب رودخانه به دريا مي بستند شيل مي گفتند و از آنجا که اين اداره کار ساماندهي امور صيد و صيادي در گيلان را به عهده داشت شيلات نام گرفت .

با توجه به محدود بودن ذخاير آبزيان خزر و خطر انقراض گونه هاي موجود در آن اداره کل شيلات گيلان از ابتدا آبزي پروري را بعنوان يکي از اهداف مهم خود قرار داد.

در سالهاي پس از انقلاب اسلامي محققان شيلات اين مساله را با جديت هرچه تمام تر دنبال کرده و همچنان به دستاوردهاي جديدي نائل مي شوند.

*مقايسه آبزي پروري قبل و بعد از انقلاب اسلامي در گيلان

قبل از انقلاب اسلامي عمده فعاليت هاي تکثير و پرورش آبزيان شامل تکثير و پرورش ماهيان خاوياري به منظور حفظ و بازسازي ذخاير درياي خزر و همچنين پرورش کپور ماهيان در بخش هاي دولتي و غيردولتي به شکل بسيار محدود و با در نظر گرفتن سطح زير کشت شرکت سپيدرود 500 هکتار با ميزان توليد هزار تن انواع ماهيان پرورشي انجام مي شد.

بعد از پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي علاوه بر سير صعودي در فعاليتهاي آبزي پروري موجود مانند افزايش تعداد کارگاههاي تکثير و مزارع پرورش ماهيان گرمابي ، استفاده از منابع با ظرفيت ها و بسترهاي جديد مانند پرورش ماهيان گرمابي در آب بندانها ، مزارع شاليزاري ، پرورش ماهيان خاوياري ، پرورش ماهيان زينتي ، پرورش ماهيان سردآبي با استفاده از آب رودخانه ها ، آب چاه و مزارع شاليزاري مورد توجه قرار گرفت .

خواندن 13280 دفعه

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 122 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر

  • آخرین بروزرسانی: شنبه 04 سبتامبر 2021.