مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

3837469
امروزامروز3101
دیروزدیروز3546
این هفتهاین هفته312
این ماهاین ماه94139
کل بازدیدهاکل بازدیدها3837469

سامانه معرفی کسب و کارهای مجازی گیلان

پنج شنبه, 09 آذر 1391 ساعت 05:04

اصول حفظ کیفیت وعرضه صحیح ماهیان فراوری شده و منجمد (آماده طبخ)

( کنترل کیفیت وسلامت بهداشتی ماهی ، باید از مرحله صید تا مصرف مورد توجه جدی قرار گیرد)

نکات مهم :

1- ماهی را نباید در آب گل آلود و یا لجن صید کرد ،چون اگر آبشش و بدن  ماهی در زمان مردن با آب گل آلود و لجن در تماس باشد ،گوشت آن بوی گل و لجن را به خود  خواهد گرفت.

2-ماهی را باید، بلافاصله بعد از صید ،با آب تمیزو بهداشتی شستشو نموده و پس از وزن کشی،    د ر جعبه های مخصوص قرارداد  ویخ پوشانی کرد و بلا فاصله به مراکز فراوری انتقال داد .لازم بذکر است که از ریختن ماهی در کف سالن و غرفه و پرت کردن،  ضربه زدن، و له کردن آن ، باید اکیدا" خود داری شود .

3-در مراکز فراوری  ماهی  را بعد ازپوست کنی وتخلیه امعاء واحشاء  ، شستشوی کامل  کر ده  تا از فعالیت ها ی قارچی ومیکروبی در زمان نگهداری تا عرضه ومصرف ماهی جلوگیری بعمل آید .برای این کار ماهی  فراوری و تمیز شده را بمد ت 15الی45 دقیقه در آب نمک 25درصد نگهداری کرده پس از اتمام وقت تعیین شده  ماهی را با آب شیرین شستشو می کنند تا  میزان نمک موجود درعضلات ماهی  درحد 1تا2 درصد باقی بماند.

4-ماهی را به اندازه های مناسب برش داده و در ظروف مخصوص یکبار مصرف بسته بندی کرده و واکیوم می کنند.

5-بسته های واکیوم شده را دربرودت 35- تا 45- درجه سلسیوس انجماد کرده  وسپس آنهارا دربسته های  10کیلویی  در سردخانه با برود ت دمای 18-  تا 23- درجه سلسیوس تا مدت 6ماه میتوان نگهداری وبه بازارعرضه کرد.

6-ماهی های منجمد بسته بندی شده  باید از طریق ماشینهای سردخانه دار به بازار حمل شده وتوزیع گردد.

7- ماهی های منجمد بسته بندی شده  باید بوسیله یخچال فریزرهای ویترینی که برای این منظور طراحی شده اند ،در معرض فروش گذاشته شوند.فریزرهای ویترینی مورد استفاده در خرده فروشیها ویا سایر فروشگاه هاباید قادر به نگهداری دمای پایین مورد نیاز (18- درجه) جهت حفظ کیفیت ماهی باشد.

8-ماهیان منجمد رانباید به مدت طولانی در فریزرهای ویترینی  فروشگاه ، نگهداری کرد .این فریزرها برای نگهداری کوتاه مدت محصولات منجمد شده طراحی شده اند ونهگداری طولانی مدت باید در سردخانه های زیر صفر انجام شود .

9-یخچالهای فریزر نباید درمعرض جریان هوای گرم و نور مستقیم آفتاب و گرما  قرار گیرند و باید مجهز به دماسنج  مناسب بوده ودمای آن روزانه به دقت کنترل شود وهفته ای یک بار برفک زدایی شوند.

10-برای جلب رضایت مشتر ی،افزایش تقاضا ،وکسب در آمد و روزی حلال به" حفظ کیفیت و بهداشت و سلامت محصول"  باید دقت کرد تا فراورده های ماهی ، بعنوان بهترین منبع پروتئینی ، به شیوه درست  و بصورت آماده مصرف در همه فروشگاه های مجهز در اختیار مشتریان قرار گیرد  .

اداره کل شیلات گیلان

اداره بهبود کیفیت ، فراوری وتوسعه بازارآبزیان

(طرح تضمین کیفیت و سلامت فرآورده های آبزیان)

خواندن 5767 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 127 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر

  • آخرین بروزرسانی: شنبه 04 سبتامبر 2021.