چاپ کردن این صفحه
پنج شنبه, 09 آذر 1391 ساعت 04:40

راهنمای حفظ کیفیت ماهیان استخوانی

(نگهداری و حمل و نقل صحیح از زمان صید تا عرضه به بازار)

1- ماهیهای صید شده را بلافاصله با آب تمیز  شستشو نموده و از حمل ونقل آن با شن و ماسه جدا" خودداری گردد .قابل ذکر است اگر ماهی بعد از صید با شن و ماسه و گرد و خاک ساحلی بماند ، احتمال آلودگی پیدا کرده وبوی محیط را بخود گرفته و  ماندگاری وکیفیت آن افت پیدا میکند.(باید برای دست رنج خود ارزش قائل شده و به فکر  مصرف کننده هم  ، بود)

2- برای انتقال   ماهی به بازار  باید  از جعبه های مخصوص حمل ماهی  استفاده شود.واز ریختن ماهی پشت وانت  برای حمل و نقل خوداری گردد.

3- برای حمل و نقل ماهی از محل صید  به بازار، حتی الامکان سعی شود از خودروهای  مخصوص حمل و مجهز به اتاق عایق بهداشتی استفاده شود . زیرا حمل ماهی با خودروهای روباز و زیر نور آفتاب باعث خشک شدن و کدر شدن پوست ماهی شده و از کیفیت آن می کاهد و مدت زمان ماندگاری و تازگی ماهی را کاهش میدهد.

4- برای حفظ تازگی ماهی و افزایش مانگاری آن ، بهتر است ماهی در جعبه های مخصوص با لایه پوشی پودر یخ قرار داده شود. زیرا با سرد کردن بدن ماهی، دمای بدن ماهی کاهش پیدا کرده  و درمدت ماندگاری و حفظ تازگی ماهی بسیار موثر خواهد بود. (دمای مناسب برای نگهداری موقت در زمان حمل و نقل ماهی تازه ، در حد3تا 5 درجه است که از طریق تماس با پودر یخ حاصل میشود )

5- جعبه های حمل و نگهداری  ماهی را پس از تخلیه، شستشوی کامل شود  تا بوی ضخم ماهی و آلودگی های احتمالی قبلی از آن ها  زدوده شود.

6- از ریختن و عرضه ماهی ، در حاشیه پیاده روها و زیر نور آفتاب و کف بازار فروش، بدلیل جلو گیری از احتمال  آلودگی های میکروبی، انگلی و افت کیفیت  خودداری گردد تا  این رسم غیر بهداشتی تغییر داده شود .

7- قابل ذکر است که اگر اصول رعایت شود، مصرف کنندگان کم کم اثرات مثبت حمل و نقل و عرضه ماهی با یخ را باور خواهند کرد و اعتماد و اطمینان آنها افزایش پیدا کرده و بازار بهتری فراهم خواهد شد .باید طوری عمل شود که حمل و نقل و عرضه ماهی با یخ نشان دهنده تازگی ورعایت یکی از اصول مهم حفظ کیفیت ماهی محسوب گردد.

اداره کل شیلات گیلان

اداره بهبود کیفیت ،فراوری و توسعه بازار آبزیان

(طرح تضمین کیفیت و سلامت فرآورده های آبزیان)

خواندن 4738 دفعه

آخرین‌ها از