مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

2299662
امروزامروز17
دیروزدیروز1029
این هفتهاین هفته1734
این ماهاین ماه1734
کل بازدیدهاکل بازدیدها2299662

سامانه معرفی کسب و کارهای مجازی گیلان

سه شنبه, 13 خرداد 1399 ساعت 11:55

بازدید معاون عمرانی استانداری گیلان و هیئت همراه از عملیات صید ماهی قزل آلا در قفسهای دریایی شرکت جهاد نصر کردستان در منطقه انبارسر شهرستان آستانه اشرفیه

به گزارش روابط عمومی شیلات گیلان:

علی اوسط اکبری مقدم معاون عمرانی استاندار گیلان با همراهی رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور -رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان - مدیرکل شیلات استان گیلان - مدیرکل بنادر و دریانوردی استان و هیئت همراه از عملیات صید ماهی قزل آلای شرکت جهاد نصر کردستان در قفس های دریایی منطقه انبارسر از توابع شهرستان آستانه اشرفیه بازدید کردند.
معاون عمرانی استانداری گیلان در حاشیه بازدید اظهار داشت: با توجه به محدودیت آب شیرین و خاک و اقلیم دریای خزر و جلوگیری از فشار بر ذخایر آبزیان، رویکرد به پرورش ماهی در قفس های دریایی  را یک ضرورت در راستای افزایش تولید آبزیان دانسته که تاکنون سرمایه‌گذاران زیادی برای سرمایه‌گذاری در این بخش مراجعه نموده اند . وی افزود: با توجه به تاکیدات استاندار محترم  در خصوص جذب و حمایت از سرمایه گذاران در حوزه شیلات ، استانداری گیلان به صورت ویژه در حوزه های مختلف فنی و تسهیلاتی جهت کاهش نگرانی سرمایه گذاران اعلام آمادگی می نماید.
عظیم مدبری مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به نقش مهم شیلات گیلان در اقتصاد استان  و سرانه تولید آبزیان گفت : پرورش ماهی در قفس های دریایی جایگاه مهمی در فعالیتهای شیلاتی داشته و یکی از فرصت‌های کلیدی در جهت بازسازی ذخایر ، اشتغال ، درآمد و رونق تولید  در استان برشمردند.
مدیرکل شیلات گیلان عنوان کرد: با افزایش بی رویه جمعیت ، آسیب‌ دیدن  منابع آب و خاک یک تهدید جدی برای تداوم زندگی انسان محسوب می‌شود. بنابراین برای بهره‌برداری بهینه از منابع موجود و ایجاد امنیت غذایی ، ضروری  است با  استفاده از تکنولوژی و شیوه های نوین با هدف تامین پروتئین مورد نیاز جامعه گام اساسی برداشته شود .

وی پرورش ماهی در قفس را یکی از روش‌های متداول در دنیا برای استفاده بهتر از محیط های دریایی در خصوص تولید پروتئین از جمله ماهی عنوان و راهکاری برای حل مشکل بیکاری دانست.مدیرکل شیلات گیلان بیان داشت طرح پرورش ماهی در قفس یکی از طرحهای اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی بوده که ظرفیت پرورش ماهی در قفس استان 75 هزار تن است که با 7 سایت پشتیبان و 12 پهنه آبی در گیلان با مساحت 27 هزار هکتار برای این منظور شناسایی و تاکنون 20 فقره پروانه تاسیس با 42 هزار تن ظرفیت صادر شده است .

ایشان در حاشیه صید ماهی قزل آلای شرکت جهاد نصر کردستان ظرفیت اسمی شرکت مذکور را 2000 تن و با ظرفیت  فعال دریا روی 500 تن عنوان که پیشبینی می شود امسال حدود 150 تن برداشت داشته باشد.

دکتر بهمنی رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در این بازدید تصریح کرد: با رعایت مطالعات زیست محیطی در شمال و جنوب کشور در مناطق مستعد برای پرورش ماهی در قفس های دریایی و امکان پایش مستمر در  این بخش سیاست های شیلات و وزارت جهاد کشاورزی  افزایش ضریب نفوذ دانش و تکنولوژی برای بهره‌برداران طرح پرورش ماهی در قفس های دریایی در حال و آینده با توجه به اقلیم و محدودیت های آب شیرین عنوان کرد.
 شایان ذکر است طرح پرورش ماهی در قفسهای دریایی برای نخستین بار در سال 1389 توسط اداره کل شیلات استان گیلان در دریای خزر در ساحل جفرود شهرستان بندر انزلی به صورت آزمایشی اجرا شد.