مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

2236515
امروزامروز1257
دیروزدیروز1910
این هفتهاین هفته1592
این ماهاین ماه56395
کل بازدیدهاکل بازدیدها2236515
دوشنبه, 20 آبان 1398 ساعت 09:49

فرصت‌های سرمایه گذاری در شیلات منطقه آزاد انزلیمدیر کل شیلات گیلان گفت: جهت‌گیری ما برای منطقه آزاد انزلی این است که در بخش عرضه و عمل‌آوری آبزیان رشد پیدا کنیم. این منطقه یکی از بهترین مناطق برای انجام این فعالیت‌هاست چرا که هم زیرساخت‌ها برای این فعالیت‌ها فراهم است و هم برای صادرات درگیر قوانین دست و پاگیر سرزمین اصلی نخواهند شد.
صید ماهی

 موقعیت مناسب دریای خزر با ۳۷۱ هزار کیلومتر مربع وسعت به عنوان بزرگترین دریاچه دنیا، محیط مناسبی را برای رشد انواع آبزیان به خصوص ماهیان به وجود آورده است. دریای خزر با بهره گیری از آب رودهایی که به آن سرریز می شود و رسوبات حاصل از آنها محیط مناسبی را برای افزایش پلانکتون‌ها، نرم تنان، سخت پوستان و ماهیان به وجود آورده است. به همین دلیل شیلات شمال با وجود دریای خزر و گوناگونی رودخانه های مختلف و تنوع ماهیان موجود در آن همواره یکی از پر فعالیت ترین مناطق شیلاتی کشور بوده و از نظر اقتصادی در زندگی مردم منطقه و حتی فراتر از آن در سطح ملی و بین المللی نیز اهمیت داشته است.
برنامه های شیلات منطقه آزاد انزلیصمد درویشی، مدیر شیلات استان گیلان در گفت‌وگو با اقتصاد۲۴ با تاکید بر اهمیت بخش شیلات در این استان و به خصوص شیلات منطقه آزاد انزلی ، در خصوص فعالیت های آینده حوزه شیلات در منطقه آزاد انزلی گفت: یکی از فعالیت های مورد نظر در شیلات انزلی پرورش ماهی در قفس در این منطقه است که تعداد ۹ مزرعه با ظرفیت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن در زمینه پرورش ماهی در قفس مجوز داده شده است.

وی افزود: هنوز فعالان این عرصه در خصوص پرورش ماهی در قفس شروع به فعالیت نکرده اند و این مهم نیازمند زمان است. پرورش ماهیان گرمابی که در این منطقه مسبوق به سابقه بوده و ۱۰ مزرعه در آنجا مشغول به فعالیت هستند، با ظرفیتی حدود ۴۸ تن تولید است.درویشی خاطرنشان کرد: دو فعالیت جدید در منطقه امروز پیگیری می شود که یکی از آنها مجوز پرورش قورباغه است که بیشتر به منظور صادرات و ارزآوری فعالیت خود را آغاز خواهند کرد. دیگری پرورش حلزون است که در مرحله اول با ۲۰۰ تن تولید آن موافقت شده است.وی گفت: یکی از شرکت های داخلی که از شیلات گیلان مجوز دریافت کرده درصدد است تا زنجیره تولید را کامل کند و پرورش ماهی در قفس را انجام دهد و بعد از تولید نیز ارزآوری داشته باشد و در حوزه فرآوری نیز در منطقه آزاد انزلی سرمایه گذاری کند.
مدیر کل شیلات گیلان درباره حوزه شیلات منطقه آزاد انزلی نیز گفت: جهت گیری ما برای منطقه آزاد انزلی این است که در بخش عرضه و عمل آوری آبزیان رشد پیدا کنیم چرا که منطقه آزاد یکی از بهترین مناطق برای انجام این فعالیت هاست چرا که هم زیرساخ تها برای این فعالیت ها فراهم است و هم اگر صادراتی بخواهد صورت بگیرد درگیر قوانین دست و پاگیر سرزمین اصلی نخواهند شد.

منطقه آزاد انزلی از توانمندی های بسیاری برای فعالیت در شیلات برخوردار است و می تواند سرمایه گذاری های زیادی را به خود جلب کند. زمینه های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران شامل، تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری در اراضی ساحلی با استفاده از آب دریا، تکثیر و پرورش آبزیان غیر ماکول (کروکودیل ، اسپله ، زالو ، قورباغه و غیره )، احداث مزارع پرورش ماهیان گرمابی، احداث مزارع تکثیر و پرورش ماهیان سردابی، تکثیر و پرورش ماهیان زینتی، زنده فروشی ماهیان پرورشی، پرورش ماهی در قفس های دریایی (خاویاری و قزل آلا) است که با برنامه ریزی های لازم می تواند یکی از بخش های مهم و دارای ارزآوری باشد که تاثیر مهمی بر اقتصاد محلی و ملی بگذارد، چرا که این منطقه با توجه به اهمیت زیست محیطی و اقتصادی از دیرباز مورد توجه کشورهای همسایه بوده و امروز می توان گفت از همه توان آن و البته با توجه به عدم آسیب به محیط زیست، استفاده نشده و این منطقه نیازمند آن است تا رویکردی جدید به حوزه شیلات داشته باشد.

منبع : اقتصاد۲۴ 

بازدید 186 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 283 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر