مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

4024251
امروزامروز1970
دیروزدیروز2858
این هفتهاین هفته11731
این ماهاین ماه79788
کل بازدیدهاکل بازدیدها4024251

سامانه معرفی کسب و کارهای مجازی گیلان

شنبه, 18 شهریور 1391 ساعت 15:27

اصول غذا دهي ماهيان گرمابي و سردابي ،راهنمائي هاي کلي در اين زمينه

 

ماهيان گرمابي

1-اندازه دانه هاي پليت بايد متناسب با اندازه دهان ماهي باشد.
2- از آنجاي که ماهي کپور، حيواني رام و تعليم پذير است و اغلب سر وقت در اطراف محل غذا دهي حاضر مي شود، به همين دليل بايد غذا را در زمان و محلهاي مشخص و ثابت به ماهي داد.
3- غذاي ماهي پرواري بايد در داخل تشتک در استخر گذاشته شود. در هر هکتار از استخر 10 تشتک به فاصله 20 متر از يکديگر کافيست.
نقاطي که غذا در آن قرار ميگيرد بايد عاري از لجن بوده و در عمق 1 - 0.6 متري آب باشد.
4- علوفه مورد نياز ماهي آمور 5-2 ساعت زودتر از ماهي کپور در استخر ريخته شود تا ماهيان امور سير شده و از غذاي ماهي کپور تغذيه نکنند
5-براي جلوگيري از پخش، علوفه مورد تغذيه ماهي بايد در داخل قابهاي چوبي شناور در آب ريخته شود. اين قابها به ابعاد تقريبي 3×2 متر و به طور ثابت در حاشيه استخر قرار ميگيرند و تعداد آنها 4-3 عدد در هر هکتار است.
6- بهتر است هر از چند مدتي يکبار غذادهي جابجا شده تا از بروز آلودگي و نامساعد شدن محيط جلوگيري بعمل آيد.
7-مشاهده ماهيان در زمان غذا خوردن بهترين علامت در تشخيص سلامتي ماهيان است.
8- کاهش غذادهي در روزهاي ابري.
9- ميزان غذاهاي مصرف شده بطور دقيق ثبت شود. ماهيان سرد آبي از آنجائيکه آزاد ماهيان در محيط طبيعي از نرمتنان ، حشرات آبزي، سخت پوستان کوچک و ... تغذيه مي نمايند در شرايط پرورشي مي بايست نيازهاي تغذيه اي آنان از نظر پروتئين ،چربي ها، قندها، ويتامين ها و مواد معدني توسط غذاي کنستانتره تامين شود
بطور کلي پروتئينها، چربيها و کربوهيدراتها عمده ترکيبات غذايي بوده و ماهيان ترجيح ميدهند براي توليد انرژي از پروتئين و در درجه دوم از چربيها و در نهايت از کربوهيدراتها استفاده نمايند.
غذاي آغازي ( SFT ) :
اين غذا براي بچه ماهي قزل آلا تا وزن 5 گرم مورد استفاده قرار مي گيرد. ميزان پروتئين موجود در اين نوع غذا بالاست . اين نوع غذا به صورت دانه اي يا خرده و در اندازه هاي متفاوت ساخته مي شود. معمولا اين نوع غذا در سه اندازه توليد مي شود. اندازه ذرات اين نوع غذا بين 5/1 تا 2 ميلي متر است .
غذاي رشد (FFT) :
در اين نوع غذا ميزان پروتئين کمتر از غذاي آغازي است و ذرات اين نوع غذا به صورت حبه (پلت ) هستند. اين غذا براي ماهيهاي 5 تا 20 گرمي استفاده مي شود و اندازه ذرات غذا 2 تا 5/2 ميلي متر است و در سه سايز توليد مي شود .
غذاي پرواري ( GFT ) :
در اين نوع غذا، ميزان پروتئين باز هم کاهش مي يابد و از غذاي رشد کمتر است و ذرات آن به صورت حبه اي ( پلت) هستند . در اين غذا، درصد رشته هاي گياهي ( فيبر) افزايش يافته و قطر ذرات نيز بيشتر شده است. اين غذا براي ماهيان 20 گرمي تا زمان برداشت بکار ميرود. اندازه ذرات غذايي 3-4 ميلي متر است. اين خوراک در دو اندازه توليد مي شود.
نظامي- كارشناس تغذيه
اداره توسعه ماهيان آب شيرين

خواندن 40397 دفعه

3 نظرها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 92 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر

  • آخرین بروزرسانی: شنبه 04 سبتامبر 2021.