مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

2671371
امروزامروز2948
دیروزدیروز3052
این هفتهاین هفته3504
این ماهاین ماه99369
کل بازدیدهاکل بازدیدها2671371

سامانه معرفی کسب و کارهای مجازی گیلان

شنبه, 24 آبان 1399 ساعت 10:41

نکته هایی از نماز

 اگر می خواهید چه در این دنیا و چه در آخرت به سعادت واقعی برسید، نماز اول وقت را فراموش نکنید. زمانی که در اول وقت شروع به خواندن نماز می کنید، یعنی اینکه یاد خداوند و ذکر او را بر هر چیزی اولویت میدهید و آن را بر هر چیزی مقدم می شمارید که این قطعا باعث خشنودی خدا از شما خواهد شد.

خداوند خود در قرآن می گوید که هر کسی که می خواهد من او را اجابت کنم، مرا اجابت کند. این اجابت کردن می تواند معانی مختلفی داشته باشد که یکی از آنها را می توان همین نماز دانست. زمانی که شما برای اجابت کردن خداوند وقت بگذارید و آن را قبل از هر کار دیگری انجام دهید، قطعا خداوند هم برای شما در این امر سریع تر عمل خواهد نمود و شما را هر چه زودتر به خواسته هایتان خواهد رساند. اما چه زیباست که به جای اینکه برای رسیدن به ثمره ای نماز بخوانیم، برای اینکه به روح و جان خود طراوت ببخشیم و با خداوند ارتباط برقرار کنیم، نماز بخوانیم.

قابل توجه کسانی که می خواهند نماز را به تاخیر بیندازند، کاش در مورد نماز بیشتر می دانستند و کاش نماز را بیشتر درک می کردند! ما نماز می خوانیم که یاد خداوند را در دل خود زنده کنیم و یادمان نرود که ما از سوی خداوند آمده ایم و زمانی که ما می خواهیم به منبع اصلی خود یعنی خدا متصل شویم، باید برای این کار مشتاق باشیم و در اول وقت این کار را انجام دهیم.

 فرض کنید که شخص مهمی در انتظار شماست و شما می خواهید که با او ملاقاتی داشته باشید! قطعا در این موقع تمام تلاش خود را خواهید کرد تا در سریعترین زمان ممکن به نزد او بروید که مبادا از شما ناراحت شود یا از شما دل آزرده شود. در اینجا نقش آن مهمان برای شما بسیار با اهمیت بوده است و همین اهمیت باعث شده که شما خیلی سریع به سمت او بروید. اما چرا وقتی سخن نماز به میان می آید، خیلی از ما نماز اول وقت را فراموش می کنیم؟ مگر مهمتر از خداوند کیست که با او صحبت کنیم؟ اگر در زندگی انسان، خدا بر هر چیزی مقدم باشد، او نمازش را در اول وقت خواهد خواند.

 

زمانی که در اول وقت شروع به خواندن نماز می کنید، انگار که خداوند درهای نعمتش را با شدت بیشتری به سوی شما باز می کند. خدا می گوید که مرا اجابت کنید، تا شما را اجابت کنم و اگر در نماز خواندن در اول وقت از یکدیگر سبقت بگیریم و سعی کنیم که همیشه در همان لحظات اولیه نمازمان را بخوانیم، این یعنی سعی در اجابت کردن خداوند داریم و خدا نیز به شیوه ی دیگری جواب ما را به ما خواهد داد و از آنجا که خدا بخشاینده و مهربان است، حتما پاداش این کار ما دو چندان و حتی بیشتر خواهد بود.

اگر هر بار که صدای اذان بلند می شود، ما هم به احترام آن از جای برخیزیم و برای وضو گرفتن اقدام کنیم تا نماز اول وقت به جا بیاوریم، قدمی به سوی خداوند برداشته ایم. قدمی بزرگ که ما را به خداوند وصل می کند. اگر این نماز با خلوص نیت و پاکی دل خوانده شود، اثرش دو چندان خواهد بود. روزی خواهد رسید که برای این نماز هایمان، پاداش هایی نیکو دریافت خواهیم کرد و آن روز می تواند هم در دنیا و هم در آخرت اتفاق بیفتد.

نماز اول وقت را به پا دارید که هیچ چیز به اندازه ی نماز در اول وقت نمی تواند موجب سعادت ما چه در زندگی دنیوی و چه در زندگی اخروی بشود. با نمازی که در اول وقت می خوانیم، ما آرامش کسب می کنیم و جدای از آرامش، نظم را در زندگی خواهیم آموخت. درس دیگر نماز در اولین وقت این است که ما می آموزیم که هر کاری را در همان وهله نخست انجام دهیم و آن را به بعد نسپاریم. در سراسر نماز درس هایی است برای آموختن و عبرت گرفتن که بد نیست گاهی با دیدی بازتر به آن بنگریم.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، "پرسش های مهم، پاسخ های کوتاه"، کاری از استاد محسن قرائتی است که در پایگاه اینترنتی درس هایی از قرآن در دسترس عموم بوده و در شماره های گوناگون برای شما مخاطبان محترم ارائه خواهیم کرد.

* سؤال

چگونه قبولى تمام كارها، مشروط به قبولى یك عمل همچون نماز مى ‏شود؟

 

* پاسخ

پلیس راهى را در نظر بگیرید كه از راننده‏ اى گواهینامه رانندگى مطالبه مى‏كند. اگر راننده، گواهینامه پزشكى، گذرنامه سیاسى، پروانه ساختمان، كارت بازرگانى و اجازه اجتهاد و یا هر مدرك دیگرى به او نشان دهد، پلیس از او نمى ‏پذیرد و تنها اگر گواهینامه رانندگى داشت اجازه عبور مى ‏دهد و گرنه مانع او مى‏شود.

در قیامت نیز شرط رسیدن به مقصد، گواهینامه نماز است كه اگر نباشد، هیچ عملى مورد قبول و نجات‏ بخش نیست.

منبع: برگرفته از سخنان حجت الاسلام محسن قرائتی

 

شورای اقامه نماز شیلات گیلان

خواندن 656 دفعه

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 148 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر