مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

982313
امروزامروز339
دیروزدیروز1151
این هفتهاین هفته5514
این ماهاین ماه11528
کل بازدیدهاکل بازدیدها982313
سه شنبه, 13 شهریور 1397 ساعت 09:35

سیره پیامبر رحمت

سهیل بن عمر مشرک است و از کسانی است که در سه جنگ بدر , اُحُد و خندق در مقابل پیامبر شمشیر زده و با پیامبر جنگیده است.

سهیل خیلی خوش کلام و فصیح بود , زیبا سخن می گفت و با همین بیانش در جلسات, مشرکین را علیه پیامبر تحریک می کرد.

در جنگ بدر خطبه خواند و سپاه را تحریک می کرد. او در جنگ بدر اسیر شد و لبش هم اندکی پاره شده بود. وقتی او را آوردند چشم عمر ( خلیفه دوم ) به دندانهای پیشین او افتاد. گفت یا رسول الله دندانهای جلو او را بکشید تا دیگر نتواند علیه شما سخنرانی کند. اگر دندان نداشته باشد این بیان فصاحت را نخواهد داشت. پیامبر فرمود : نه صبرکن شاید روزی این بیان فصیح و زیبایش به درد ما بخورد – اسیر را نباید زد – طبق ضوابطی که بود آزاد شد و رفت مکه. در فتح مکه مسلمان شد خدمت پیامبر رسید گفت من گذشته بدی دارم در جنگ بدر , اُحُد و خندق با شما جنگیدم . مردم را با سخنرانی بر علیه شما شوراندم . من سالها از معارف دین دور بودم – در صلح حدیبیه       بی ادبی کردم – اما حالا آمده ام که توبه کنم. آیا مرا می پذیرید؟

پیامبر (ص) فرمود : رحمت خدا گسترده است . او مسلمان شد و پیامبر او را به معاذ بن جبل معرفی کرد و فرمود: معاذ قرآن را به او یاد بده . معاذ می گوید او دو زانو پیش من نشست من قرآن می خواندم او مثل باران اشک می ریخت و می گفت یعنی می شود این قرآن در دلم راه پیدا کند؟

قرآن را فرا گرفت. در تمام روزهای بعد از اسلام روزه می گرفت به او می گفتند تو چرا اینقدر روزه می گیری؟ می گفت من گذشته بدی دارم بگذارید جبران کنم . دائم نماز می خواند تا نحیف و لاغر شد.

انبیاء گفتند نومیدی بد است ** فصـل و رحمت باری بی حد اســــــت

از چنین محسن نشاید نا امیـد ** دست در فتراک (طناب) این رحمت زنند

وقتی پیامبر از دنیا رفت مردم مکه مرتد شدند و از اسلام برگشتند. گفتند دین تمام شد. اسلام در مکه داشت به بوته فراموشی سپرده      می شد چون اهل مکه در اسلام خیلی قوی نبودند همین سهیل بن عمر دستانش را در درگاه مسجدالحرام انداخت. ایستاد و فریاد زد – دین وابسته به پیامبر نیست . مگر قرآن نخوانده اید که اگر پیامبر هم از دنیا برود دین باید باقی باشد. ایستاد و فرماندار مکه را که داشت فرار     می کرد برگرداند و مردم را با بیان زیبایش نجات داد و نگذاشت مشرک شوند. پیش بینی پیامبر که در آن فرمود بگذار دندانهایش بماند شاید روزی به درد ما بخورد , به این دلیل بود که در او زمینه را دید. در دقیقه های پایانی عاقبت به خیر شد.

 

 

 

امور فرهنگی شیلات گیلان

خواندن 398 دفعه

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر