مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

541789
امروزامروز1101
دیروزدیروز1555
این هفتهاین هفته1033
این ماهاین ماه32367
کل بازدیدهاکل بازدیدها541789
سه شنبه, 31 مرداد 1396 ساعت 06:18

سیدهاشم حداد شاگرد آیت الله سیدعلی قاضی

 

فرمودند: با جمیع رفقا که در معیّتشان به مکه سفر نموده بودیم، در مکّه مکرّمه غالب اوقات شبانه روزمان در مسجد الحرام میگذشت، و بسیار طواف و بیت الله الحرام برای من مُعْجِب بود، و از آنجا دل نمی کندم.

مسجدالخَیْف در سرزمین مِنَی هم خیلی عجیب بود، و غالباً اوقات را در أیّامُ التّشریق در آنجا بسر می بردیم. و داستان توحید در تمام مظاهر و اعمال حجّ بسیار ظاهر و قویّ بود، بالأخصّ در مسجد الحرام و مسجدالخَیف.

فرمودند: یک شب که با رفقا به مسجدالخَیف داخل شدیم، دیدم آقای حاج سیّد احمد زنجانی با جمیع رفقای طهرانی و ایرانی گرد هم نشسته، و ایشان سخت از وضع طهارت و نجاست حجّاج و مَعابر ناراحت است، و گویا نیز در وقت دخول به مسجد الخّیف ترشّحی از آن آبها به ایشان شده است، و ایشان را چنان متغیّر نموده بود که : خداوندا! بارالها! میخواهیم دو رکعت نماز با طهارت در مسجد تو بجای آوریم، ببین مگر این عربها و این مردم با این وضع و کیفیّت میگذراند؟!

من به او گفتم: مریدی از نزد استادش، حضور بزرگی رفت، آن مرد بزرگ به او گفت: مَا عَلَّمَکُمْ اُستاذُکُمْ؟! «استاد شما به شما چه چیزی تعلیم کرده است؟!» مرید گفت: عَلَّمَنا اُستاذُنا بِالْتِزامِ الطّاعاتِ و تَرکِ الذُّونوبِ! «استاد ما به ما التزام به طاعتهای خدا و ترک نمودن گناهان را تعلیم نموده است!» چرا شما را امر نکرد تا یکسره به سوی خدا بروید، و توجّهتان به وی باشد؛ به فراموش کردن و دور ریختن ماسوای خد؟! آقاجان من! شما چرا دین خدا را عوض می کنید؟! چرا شریعت را وارد پیچ و خم می نمائید؟! مگر دین رسول الله دین آسان و راحت نیست؟! مگر نفرمود: بُعِثْتُ عَلَی شَرِیعَةٍ سَمْحَةٍ سَهْلَةٍ. «من بر شریعت بدون گیر و بند، و شریعت قابل إغماض و گذشت، و شریعت آسان مبعوث شده ام»؟! مگر رسول خدا و أئمّه نفرموده اند: هر چیز، به هر شکل و صورت و در هر زمان و مکان طاهر است، مگر آنوقت که علم یقینی به نجاست آن پیدا کنی؟!

شما مطلب را واژگون نموده اید و میگوئید: همهٔ چیزها نجس است تا ما علم یقینی به طهارت آن پیدا کنیم!

استاد ما مرحوم قاضی قدَّس الله سرَّه در ضمن حدیث عنوان بصری دستورالعمل همهٔ شاگرداهایش قرار داده بود که : وَ خُذْ بِالاِحْتِیاطِ فِی جَمیعِ ما تَجِدُ إلَیْهِ سَبیلاً (و در هر جائی که به سوی احتیاط راه یافتی آنرا پیشه خود ساز!) منظور عملی است که راه انسان را به خدا باز کند، نه آنکه موجب سدّ طریق شود، و راه توجّه و ابتهال و حضور قلب را بگیرد. مقصود عملی است که برای مؤمن یقین آورد و وی را در ایمان مستحکم کند، نه آنکه او را متزلزل و مشوّش کند .

 

امور فرهنگی شیلات گیلان

خواندن 1089 دفعه

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 49 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر