مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

648465
امروزامروز144
دیروزدیروز1789
این هفتهاین هفته7916
این ماهاین ماه34861
کل بازدیدهاکل بازدیدها648465
 • اعلام جنگ علیه امام خمینی

 • فراخوان شرکت درنمایشگاه

 • گزارش بازدید بخشدار کوچصفهان و مسئولین همراه از مزارع کشت توأم ماهی و برنج روستای رشت آباد لولمان بخش کوچصفهان

 • فراخوان کلیه شرکت های تولیدی ،وارد کننده ادوات و تجهیزات، نهاده های آبزی پروری، صاحبان روشهاو متدهای نوین پرورش انواع آبزیان

 • حضور مدیران و کارکنان شیلات گیلان در اجتماع طلایه داران بصیرت همزمان با سالروز بزرگداشت حماسه 9 دی

چهارشنبه, 14 تیر 1396 ساعت 04:18

قرآن هرگز تحریف نشده

هرآنچه از قرآن کریم در دسترس مردم هست تمامش چیزهایی است که خداوند بلندمرتبه بر پیامبرش آخرین برانگیختگان ، حضرت محمد بن عبدالله (ص) فرو فرستاده و هیچ گونه کم و زیادی در آن نشده و دلیل این عقیده این است که:

1- اندازه سوره های قرآن که یکصدو چهارده تاست بدون تردید از دورانِ خودِ رسول خدا (ص) تاکنون تغییر نیافته است.

2- ترتیب و درجای خود قراردادن آیات و سوره ها، به دستور شارع مقدس بوده که کسی حق چون و چرا در آن را ندارد و یقیناً به دستور پیامبر (ص) بوده و همان گونه که جبرئیل، امین وحی خدا به فرمان پروردگارش به او خبر داده ، تنظیم گردیده است.

3- در زمان زندگی پیامبر خدا پیش از آنکه جهان فانی را بدرود گوید مردم سوره ها را با نامهای ویژه شان می شناختد.

4- طرح ریزی حروف و علائم و صورت سازی خطوط در قرآن مجید طبق همان طراحی است که از نوشته های نویسندگان وحی در دوره پیامبر نمونه برداری شده است.

5- علت آنکه در آغاز نهمین سوره قرآن « برائت » آیه ( بسم الله الرحمن الرحیم ) نوشته نشده ، آن است که : چنانچه با یکصدوسیزده سوره دیگر غیر آن یکباره نازل شده با این سوره نازل نگردیده است.

6- ( بسم الله الرحمن الرحیم ) جزء هر سوره است همان گونه که ( بسم الله الرحمن الرحیم ) جزء آیه ای از سوره نمل می باشد.

7- اخبار و آثاری که گویای آن است که عده زیادی از یاران پیغمبر در دوران آن حضرت یا بعد از درگذشت آن بزرگوار قرآن را گردآورده اند مانند آنکه گویند: در دوره خلافت ابوبکر آیات پراکنده قرآن جمع آوری شده ، مقصود آن نیست که آنان آیات را در سوره ها مرتب نمودند.

---------------------------------------------------------

امین الاسلام (طبرسی) در تفسیر خود «مجمع البیان» و (جارالله) زمخشری در «کشّاف» و جلال الدین سیوطی در «الاتقان فی علوم القرآن» و دانشمندان بزرگوار دیگری غیر آنان از ابن عباس نقل کرده اند که ، فرموده خدای تعالی :

( واتقوا یوما ترجعون فیه الی الله ثم توفی کل نفس ما کسبت و هم لا یظلمون )

آخرین آیه از کتاب آسمانی بود که بر پیغمبر اکرم (ص) نازل شد و جبرئیل به آن حضرت گفت آن را آیه 281 از سوره بقره قرار بده .

از سعیدبن جبیر نقل شده بعد از نزول آخرین آیه – آن جناب هفت شب زنده بوده اند – زمخشری می گوید: سه ساعت.

---------------------------------------------------------

پیوند آیات به یکدیگر

طبرسی در مجمع البیان آورده است: اگر بسیاری از اوقات در کتب تفسیر می گویند که این آیه به فلان آیه پیوسته است مثلاً فرموده خداوند در سوره نسا « وَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تُقْسِطُواْ فِي الْيَتَامَى» که آیه سوم می باشد متصل به آیه 127 همین سوره  « وَ یَسْتَفْتُونَکَ فِی النِّساءِ قُلِ اللَّهُ یُفْتیکُمْ فیهِنَّ » است.

 مقصودشان این است که آیات قرآن از حیث مفهوم بعضی به بعض دیگر پیوسته اند و آن به خاطر آن است که بعضی آیات قرآن روشنگر مراد بعضی آیات دیگراست مانند مبین برای مجمل و مانند مقید برای مطلق و مثل خاص برای عام .

سیوطی در نوع 62 از اتقان نیز درباره مناسبت آیات و سوره ها و اینکه ترتیب هر یک از آیه ها و سوره ها به دستور خدای تعالی بوده چند قول دیگر آورده است .

می گویم : مطلب از طلوع صبح آشکارتر و از خورشید فروزان در نیمروز نمایان تر است در اینکه آمیخته کردن سوره های این کتاب ارزنده الهی و ترتیب آن بر این طرز شگفت انگیز نمی باشد جز به فرمان خدای تعالی، و کسی که در قرآن غیر از آنچه را ما ثابت کردیم بگوید بر خدا دروغ بسته و سخن ناصواب گفته و بر کتاب او و بر پیامبرش دروغی ساخته است . و گروه کوچکی قائل شده اند که ترتیب سوره ها در دوران زندگی پیامبر خدا نبوده و در عهد ابوبکرمرتب شده است .

می گویم : بعد از چشم پوشی از دلیلی که به آن تمسک نموده اند و بر طبق آن استدلال کرده اند و به ظاهر آن گول خورده اند.

---------------------------------------------------------

چگونگی نظم و ترتیب سوره ها

سوره های قرآن به روال ترتیب نزول نبوده بلکه آیاتی هم که در یک سوره جا داده شده نیز به تربیت نزول نیست. چه آن سوره هایی که به یک باره نازل گشته مثل سوره (7) انعام چنانکه در مجمع البیان و بسیاری از کتابها مفصل نوشته شده و چه سوره هایی که تمامش در یک نوبت نازل نشده بلکه در چند نوبت و به مناسبت های گوناگون فرود آمده و بعداً مجموعه آن ها به صورت یک سوره در آمده.

علاوه براینها از دلایلی که خداوند به دلم افکنده بر اثبات اینکه ترتیب آیات در سوره های قرآن به دستور پیغمبر(ص) بوده این است که :با انکه بعضی سوره ها مانند سوره (7) انعام همه اش در یک نوبت نازل گردید و با اینکه بیشتر آیاتی که در یک سوره آورده شده بطور پراکنده فرو فرستاده شده، و اختلافی نیست که برخی آیات از جهت نزول بر بعضی دیگر پیشی دارند و ظاهراً ترکیب سوره ها از آیات به تربیت نزولشان صورت نگرفته با این حال به گونه ای ترکیب یافته که میان آیات پشت سر هم نهاده شده، در هر یک از سوره ها کمال بلاغت و فصاحت رعایت گردیده تا به آن حد که خداوند متعال بندگان خود را مبارزه با آن طلبیده و فرمود : ده سوره یا یک سوره از قرآن را بیاورید و با صراحت هشداره داده است  :

 

قُل لَئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنْسُ وَالْجِنُّ عَلَىٰ أَنْ يَأْتُوا بِمِثْلِ هَٰذَا الْقُرْآنِ لَا يَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ كَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِيرًا

اگر همه آدمیان و پریان گرد هم آیند بر آنکه مانند این قرآن را بیاورند نخواهند توانست و اگرچه برخی از ایشان مددکار بعضی دیگر باشند. سوره اسراء / آیه 88

بشر کی و کجا قادر است جملات پراکنده ای را که مدت بیست و اندی در مورد احکام گوناگون نازل گردیده به آن سر حد اعجاز برساند که انس و جن از هم آوردی آن ناتوان باشند ؟! و انگشت عجز و حیرت به دندان بگزند با این حال آیا کسی می تواند بگوید ترتیب و آراستگی معجزه آسای آنها در سوره ها به فرمان خدا و پیامبرش نبوده ؟

پس ای خردمندان بیدار باشید و توجه داشته باشید :

 أَفَلاَ يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ وَلَوْ كَانَ مِنْ عِندِ غَيْرِ اللّهِ لَوَجَدُواْ فِيهِ اخْتِلاَفًا كَثِيرًا

آیا در قرآن با تعمّق نمی اندیشید اگر از نزد کسی جز خدا ( جَلّ و جَلالُه ) نازل شده بود بی تردید در آن اختلاف زیادی می یافتند.

---------------------------------------------------------

ابن اثیر در نهایه در ماده _ع ر ض _گوید : جبرئیل در هر سال یکبار قرآن را پیغمبر عرضه می کرد و سال       ( وفاتش ) دوبار ، یعنی همه آنچه از قرآن نازل کرده بود را به او می آموخت و یاد می داد و این از معارضع به معنی مقابله است (مقایسه و سنجش دو چیز با یکدیگر) و از همین سنخ است جمله «عارضت الکتاب بالکتاب» یعنی سنجیدم این کتاب را به آن کتاب و روبرو کردم .

کرمانی در کتاب البرهان فی علوم القران می گوید : ترتیب سوره ها بدینسان نزد خداوند در لوح محفوظ هم به همین ترتیب است و بر همین نحو رسول خدا (ص) هر سال قسمتی از قرآن را که در آن سال بر او نازل شده بود با جبرئیل  مقابله و رویارو می نمود و در سالی که جهان را بدرود حیات گفت دوبار مقابله کرد، آخرین آیه ای که نازل شده وَ اتَّقُوا يَوْماً تُرْجَعُونَ فيهِ إِلَي اللَّهِ. سوره بقره / آیه 281 بود که جبرئیل ( از جانب خدا ) به آن بزرگوار دستور داد که بین دو آیه ربا و دین قرارش دهد .

 

 شماره آیات و حروف آن

از چیزهایی که به شدت اهتمام مسلمین به ضبط قرآن و نگهداریش از تحریف را آشکار می سازد این است که آنان در صدد بر آمدند تا کلمات و آیات و حروف حتی صدهای آن زبرها َ   زیرها  ِ پیش ها ُ   و   تشدید ها  ّ  و مدهای  قرآن را به شمارش در آوردند و سیوطی در کتاب «اتقان» برای آن فصلی جداگانه آورده.

مرحوم فیض کاشانی گوید :

سید حیدر فرزند علی بن حیدر علوی حسینی طاب ثراه در تفسیر خود به نام «المحیط الاعظم» گفته است : بیشتر قارئان معتقدند همه سوره های قرآن یکصد و چهارده تاست و تمامی آیاتش شش هزار و ششصد و شصت و شش تا . کلماتش هفتاد و هفت هزار و چهارصد و سی و هفت تا و حروفش سیصد و بیست و دو هزار و ششصد و هفتاد حرف است و زبرهای آن نود و سه هزار و دویست و چهل و سه فتحه است .

---------------------------------------------------------

خدانگهدار کتاب خویش است و فروغ جاودانه اش را بکمال خواهد رساند

در مورد عدم تحریف قرآن : از دلایل محکمی که دلها به آن آرامش می یابد و بر یقینش می افزاید این است که خدای تعالی نگهداری کتاب خودش را ضمانت کرده و برتری و اعتلاء آن را بر فراز اعصار خود عهده دار شده و اتمام نورش را نوید داده و چه کسی از خدا راستگوتر است ،

اکنون آیات قرآن در این مورد بخوانید :

خدای تعالی فرموده :

إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ (ما قرآن را فرو فرستادیم و ما آن را نگه خواهیم داشت.)

در این آیه چند تاکید بکار رفته است :

 • جمله اسمیه است.
 • چهار ضمیر در آن است که همه به خداوند بر می گردند.
 • تکرار ( اِنَّ ) تاکید ثقلیه.
 • در آمدن لام تاکید در خبر اِنَّ دوم.
 • و اسمیه بودن خبر هر دو اِنَّ.
 • تقدّم مجرور بر متعلقش.

مراد از "الذکر" قرآن کریم است.

همچنین فرموده است :

يُرِيدُونَ لِيُطْفِؤُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ

کافران می خواهند نور خدا را به گفتار باطل با دهان هایشان خاموش کنند البته خدا تمام کننده نور خویش است.

مراد از نور، قرآن کریم است چنانکه فرموده است :

يا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَکُمْ بُرْهانٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَ أَنْزَلْنا إِلَيْکُمْ نُوراً مُبيناً مراد از نور، قرآن است.

و باز فرموده :

فَالَّذِينَ آمَنُواْ بِهِ وَعَزَّرُوهُ وَنَصَرُوهُ وَاتَّبَعُواْ النُّورَ الَّذِيَ أُنزِلَ مَعَهُ أُوْلَـئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ مراد از نور، قرآن است.

و فرموده است :

إِنَّ عَلَيْنَا جَمْعَهُ وَقُرْآنَهُ * فَإِذَا قَرَأْنَاهُ فَاتَّبِعْ قُرْآنَهُ * ثُمَّ إِنَّ عَلَيْنَا بَيَانَهُ

ما خود قرآن را گِردآوری می کنیم و از حوادث نگه می داریم.

 

مأخذ: کتاب « قرآن هرگز تحریف نشده» اثر آیت الله علامه حسن زاده آملی (دام عزه)

 

 

امور فرهنگی شیلات گیلان

 

 

 

خواندن 2415 دفعه

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 47 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر