مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

1094890
امروزامروز395
دیروزدیروز1546
این هفتهاین هفته7373
این ماهاین ماه31060
کل بازدیدهاکل بازدیدها1094890
چهارشنبه, 28 تیر 1396 ساعت 09:00

برگزاری جشنواره عرضه و طبخ آبزیان

برگزاری جشنوارهای عرضه وطبخ و مصرف آبزیان و انجام برنامه های آموزشی و تبلیغی و ترویجی واطلاع رسانی از راهکارهای مهم و موثر در افزایش تقاضای مصرف و بالا رفتن مصرف سرانه آبزیان در کشور محسوب می گردد.اداره کل شیلات گیلان تصمیم دارد تا در راستای دستورات و رهنمودهای ابلاغی مقام عالی سازمان شیلات ایران ،اولین جشنواره عرضه و طبخ آبزیان را در تاریخ 96.6.10 ، همزمان با اولین روز گشایش نمایشگاه بین المللی شیلات ،آبزیان ،صیادی،تجهیزات و صنایع وابسته در محل برگزاری نمایشگاه های دائمی منطقه آزاد بندر انزلی برگزار نماید .

این جشنواره با برنامه ریزی و پیگیری اداره کل شیلات گیلان و با مشارکت و همکاری اداره کل گردشگری و میراث فرهنگی استان ، شرکت رستاک پاد ویژن (مجری نمایشگاه بین المللی شیلات و آبزیان ) ،اصناف پزندگان و رستوران داران و هتل داران استان ، شرکت مجتمع بازار الگویی ماهی فروشان امید گیلان - تشکلهای آبزی پروری و صید و صیادی استان -مرکز ملی تحقیقات فراوری آبزیان کشور و سازمان منطقه آزاد انزلی برگزار می گردد.

اهدف :

ا هدف اصلی برگزاری جشنواره عبارت است از ، اطلاع رسانی و    ترویج و تبلیغ مصرف آبزیان و افزایش آگاهی و مهارت مدیران و دست اندر کاران پخت و پز غذا و همچنین ترویج و اطلاع رسانی در مورد ارزش غذایی و روشهای سالم و بهداشتی پخت آبزیان

جامعه هدف :

عموم مردم و بویژه خانمها که در پخت غذا نقش اساسی دارند و همچنین مدیران و آشپزهای رستورانها و هتل ها و سازمانها و ارگانها و نهادهای اداری که برنامه غذای روزانه دارند .

روش برگزاری جشنواره :

در تعیین روش برگزاری جشنواره ،سعی بر این بوده تا اهداف برگزاری جشنواره به شکل موثر تر و گسترده تر و متنوع تری تحقق پیدا کند .لذا شیوه برگزاری جشنواره به گونه ای طراحی شده که هم امکان تبلیغات بیشتر و گسترده تر برای مصرف آبزیان فراهم گردد و هم امکان ترویج و افزایش دانش و آگاهی و مهارت بیشتری برای دست اندر کاران پخت و پز غذا بهتر ایجاد شود و همچنین ترویج روشهای پخت سالم و بهداشتی آبزیان مورد توجه بیشتری قرار گیرد .

به همین منظور در این جشنواره، علاوه بر انجام برنامه های اطلاع رسانی و تبلیغات عمومی ، از کلیه مدیران هتلهای و رستورانها   و اماکن پذیرای خصوصی و سازمانها و نهادها و ارگانهای اداری که برنامه غذایی پرسنلی دارند ،دعوت به بعمل آمده و درخواست مشارکت و همکاری خواهد شد تا بدینوسیله امکان افزایش کمی و کیفی و متنوع   غذا های آبزیان در منوی غذایی واحد های پذیرایی تحت مدیریت آنها بوجود آید.

در این روش ،ابتدا طی فرایند نظر سنجی خاصی ، چندین نوع غذای آبزیان  با لحاظ نمودن شاخصهای زیر انتخاب می شوند و پس از پخت به میز نمایش جشنواره طبخ آبزیان آورده شده و بعنوان غذاهای برگزیده جشنواره معرفی خواهند شد و همزمان بروشورهای نحوه طبخ این غذا ها ونمونه های غذایی برای تست و نظر سنجی در بین مراجعین توزیع می گردد.

شاخصهای مهم انتخاب غذا ها :

1- غذای مورد نظر از ماهیهای تولیدی استان باشد 2- امکان پخت پز آن درآشپزخانه های کوچک و بزرگ وجود داشته باشد3-کیفیت و سلامت غذایی در فرایند پخت و پز حفظ گردد.4-خوش طعم و لذیز باشد

پس از اینکه غذاهای برتر بر اساس شاخصهای فوق و با نظر خواهی از کارشناسان شیلاتی و صنایع غذایی و آشپزان برجسته استانی برگزیده و انتخاب شدند ، از طریق همکاری صنف و دبیر رستوران داران و پزندگان و کارشناسان گردشگری استان یک تیم مخصوص پخت پز این غذاها ، انتخاب و قرارداد منعقد می گردد.بطوریکه این غذا ها با دقت و پیش بینی و رعایت ظرافت های لازم در آشپزخانه ویژه ای درست شده و به میز غذای جشنواره منتقل گردد و همچنین از هر کدام از غذا های انتخاب شده ،نمونه های لازم در بسته بندی مناسب تهیه و برای تست و اعلام نظر در اختیار مراجعین قرار می گیرد.

طراحی جایگاه برگزاری جشنواره طبخ آبزیان:

جایگاه و نحوه استقرار میز جشنواره عرضه غذا های انتخاب شده ،به شکل پیوست طراحی شده است .در ورودی جایگاه ،محلی برای ایستادن میزبانان جشنواره برای خیر مقدم گویی به میهمانان در نظر گرفته شده و بعد از آن محل توزیع بروشور پخت غذا ها و فیش غذا و فرم نظر سنجی قرار گرفته و بعد از آن میز نمایش غذا های انتخاب شده آغاز می شود در پایان میز غذا ،میز مخصوص توزیع نمونه های تستی غذا ها ،در نظر گرفته شده و بعد از آن محل ویژه دریافت فرم نظر سنجی و ارائه لوح تقدیر و تندیس ویژه جشنواره دیده شده است .

 

 

بروشور ،فرم نظر سنجی و فیش غذا :

یکی از اقدامات ویژه جشنواره تهیه و پخش بروشور مناسب روش طبخ انواع غذا های انتخاب شده در جشنواره می باشد که باید بصورت رنگی تهیه ودر سطح گسترده توزیع گردد.از طرفی تهیه فیش مخصوص غذا هاست که بصورت راندوم به هریک از افراد بازدید کننده داده خواهد شد تا بصورت شانسی بتوانند فقط یکی از غذا ها را تست نموده ودر پایان نظر خود را در فرم نظر سنجی ارائه نماید .

منبع تامین هزینه های برگزاری جشنواره:

منابع تامین هزینه های جشنواره بصورت مشارکتی دیده شده است .لذا باید زمینه لازم و مطمئن برای جلب مشارکت اعضای شرکت کننده در جشنواره را فراهم آورد.بنظر می رسد اگر زمینه ای برای تبلیغ رستوران داران و هتل داران در جشنواره ایجاد گردد،،می توانند بعنوان اسپانسر کمک نمایند . فراهم کردن امکان نصب تبلیغاتی و توزیع کارت و پوستر آنها در جشنواره و حضور نماینده ویا آشپز آنها در حلقه میز عرضه غذا با لباس فرم   مخصوص و همچنین دادن لوح تقدیر و تندیس ویژه به آنها   می تواند مشوق خوبی برای جلب مشاکت مالی آنها در برگزاری جشنواره باشد.

جایگاه ویژه عرضه محصولات و فراورده های آبزیان:

برپایی غرفه های ویژه عرضه و فروش محصولات و فراورده ای آبزیان در کنار نمایشگاه و جشنواره طبخ آبزیان فرصت مناسبی را برای ترویج روشهای مناسب عرضه و تبلیغ و تشویق مصرف آبزیان و افزایش آگاهی و اعتماد مردم فراهم می کند لذا باتوجه دستور ریاست محترم سازمان شیلات (طی نامه شماره 6590 مورخ 4/4/96) در نظر است ،هماهنگی و اقدامات لازم در انجام این امر صورت گرفته و غرفه هایی برای عرضه صحیح و اصولی عمده محصولات و فراورده های آبزیان تولیدی استان در جوار جشنواره و نمایشگاه دایر گردد.

عناوین مهم  اقدامات اجرایی برگزاری جشنواره :

1- هماهنگی وپیگیری وانجام کار تبلیغاتی و اطلاع رسانی از طریق رسانه های گروهی و ارتباطی

2- تهیه و ارسال  دعوت نامه و نصب بنر و پرده وپوستر ....

3- هماهنگی با گروه موسیقی و نمایش محلی و تعیین محل اجرای نمایش و تامین امکانات مورد نیاز آن

4- انجام فرایند تعیین شاخصهای انتخاب بهترین غذا های آبزیان استان گیلان برای معرفی در جشنواره

5-هماهنگی و عقد قرارداد پخت غذاهای انتخاب شده با تیم منتخب آشپزان معروف استان

6- طراحی جایگاه و میز عرضه غذاهای طبخ شده

7- هماهنگی و ایجاد غرفه های عرضه فراورده های شیلاتی

8- تهیه و تمهید امکانات لازم برای محل برگزاری جشنواره ،از قبیل میز و صندلی وامکانات عرضه غذا و غیره

9- هماهنگی و تعیین یک نفر مجری توانمند ویک نفر آشپز ماهر برای توضیح در مورد غذا ها

10- تهیه لوح تقدیر و تندیس ویژه به مدیران رستورانها و هتل داران ودست اندر کاران برگزاری جشنواره عرضه و طبخ آبزیان

11- تهیه بروشور غذا های انتخاب شده ، فیش غذا و فرم نظر سنجی در مورد کیفیت غذا و نحوه برگزاری جشنواره

نکات مورد توجه در جوانب برگزاری جشنواره:

- لازم است جشنواره بصورت مناسب ودر خور استان گردشگری گیلان (شهر خلاق غذا جهان) برگزار گردد

-به نتایج و اثر بخشی تبلیغی و ترویجی جشنواره از طریق هماهنگیهای لازم با صدا و سیما و سایر رسانه های گروهی ، توجه لازم و ویژه بعمل آید.

- به شیوه طبخ اصولی وسالم و بهداشتی ماهی پرداخته شود ودر این خصوص به اطلاع رسانی و تبلیغات پرداخته شود

-به صحت و سلامت آبزیان تولیدی استان از طریق مراکز نظارت بهداشتی ، صحه گذاشته شده و برای جلب اعتماد بیشتر مردم برای  مصرف آبزیان تلاش گردد.در این خصوص با سازمان بهداشت دارو و غذا و دامپزشکی استان هماهنگی لازم صورت گیرد.پوستر ماهی غذای سلامتی نصب گردد

-انواع محصولات و فراورده های شیلاتی استان و نحوه عرضه مناسب آنها در بازار به نمایش گذاشته شود .در این خصوص با مراکز و  واحدهای مربوطه هماهنگی شود .

- به سایر سیاستها و راهکارهای افزایش سرانه مصرف آبزیان و نحوه صحیح طبخ آبزیان و ایجاد و تامین نیاز ذائقه های جدید مصرف ماهی در استان وحذف روشهای مضر و غیر بهداشتی وغیر کیفی   مثل دودی کردن و شور کردن وسرخ کردن ماهی ،در آینده بیشتر پرداخته شود.

-بگونه ای هماهنگی شود که این جشنواره سالی یک بار در مرکز استان و در شهرستانها با مشارکت دست اندرکاران تولید و عرضه و طبخ آبزیات برگزار گردد.

                                                                 تهیه و تنظیم :

کارگروه برگزاری جشنواره عرضه و طبخ آبزیان

خواندن 588 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


Captcha plugin 2+ for Joomla from Outsource Online
 

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 53 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر