مناسبت ها

آمار بازدیدکنندگان

1137568
امروزامروز228
دیروزدیروز2152
این هفتهاین هفته9711
این ماهاین ماه35289
کل بازدیدهاکل بازدیدها1137568
شنبه, 18 شهریور 1391 ساعت 15:27

اصول غذا دهي ماهيان گرمابي و سردابي ،راهنمائي هاي کلي در اين زمينه

 

ماهيان گرمابي

1-اندازه دانه هاي پليت بايد متناسب با اندازه دهان ماهي باشد.
2- از آنجاي که ماهي کپور، حيواني رام و تعليم پذير است و اغلب سر وقت در اطراف محل غذا دهي حاضر مي شود، به همين دليل بايد غذا را در زمان و محلهاي مشخص و ثابت به ماهي داد.
3- غذاي ماهي پرواري بايد در داخل تشتک در استخر گذاشته شود. در هر هکتار از استخر 10 تشتک به فاصله 20 متر از يکديگر کافيست.
نقاطي که غذا در آن قرار ميگيرد بايد عاري از لجن بوده و در عمق 1 - 0.6 متري آب باشد.
4- علوفه مورد نياز ماهي آمور 5-2 ساعت زودتر از ماهي کپور در استخر ريخته شود تا ماهيان امور سير شده و از غذاي ماهي کپور تغذيه نکنند
5-براي جلوگيري از پخش، علوفه مورد تغذيه ماهي بايد در داخل قابهاي چوبي شناور در آب ريخته شود. اين قابها به ابعاد تقريبي 3×2 متر و به طور ثابت در حاشيه استخر قرار ميگيرند و تعداد آنها 4-3 عدد در هر هکتار است.
6- بهتر است هر از چند مدتي يکبار غذادهي جابجا شده تا از بروز آلودگي و نامساعد شدن محيط جلوگيري بعمل آيد.
7-مشاهده ماهيان در زمان غذا خوردن بهترين علامت در تشخيص سلامتي ماهيان است.
8- کاهش غذادهي در روزهاي ابري.
9- ميزان غذاهاي مصرف شده بطور دقيق ثبت شود. ماهيان سرد آبي از آنجائيکه آزاد ماهيان در محيط طبيعي از نرمتنان ، حشرات آبزي، سخت پوستان کوچک و ... تغذيه مي نمايند در شرايط پرورشي مي بايست نيازهاي تغذيه اي آنان از نظر پروتئين ،چربي ها، قندها، ويتامين ها و مواد معدني توسط غذاي کنستانتره تامين شود
بطور کلي پروتئينها، چربيها و کربوهيدراتها عمده ترکيبات غذايي بوده و ماهيان ترجيح ميدهند براي توليد انرژي از پروتئين و در درجه دوم از چربيها و در نهايت از کربوهيدراتها استفاده نمايند.
غذاي آغازي ( SFT ) :
اين غذا براي بچه ماهي قزل آلا تا وزن 5 گرم مورد استفاده قرار مي گيرد. ميزان پروتئين موجود در اين نوع غذا بالاست . اين نوع غذا به صورت دانه اي يا خرده و در اندازه هاي متفاوت ساخته مي شود. معمولا اين نوع غذا در سه اندازه توليد مي شود. اندازه ذرات اين نوع غذا بين 5/1 تا 2 ميلي متر است .
غذاي رشد (FFT) :
در اين نوع غذا ميزان پروتئين کمتر از غذاي آغازي است و ذرات اين نوع غذا به صورت حبه (پلت ) هستند. اين غذا براي ماهيهاي 5 تا 20 گرمي استفاده مي شود و اندازه ذرات غذا 2 تا 5/2 ميلي متر است و در سه سايز توليد مي شود .
غذاي پرواري ( GFT ) :
در اين نوع غذا، ميزان پروتئين باز هم کاهش مي يابد و از غذاي رشد کمتر است و ذرات آن به صورت حبه اي ( پلت) هستند . در اين غذا، درصد رشته هاي گياهي ( فيبر) افزايش يافته و قطر ذرات نيز بيشتر شده است. اين غذا براي ماهيان 20 گرمي تا زمان برداشت بکار ميرود. اندازه ذرات غذايي 3-4 ميلي متر است. اين خوراک در دو اندازه توليد مي شود.
نظامي- كارشناس تغذيه
اداره توسعه ماهيان آب شيرين

خواندن 17346 دفعه

2 نظرها

 • پیوند نظر حسين توكلي چهارشنبه, 26 خرداد 1395 ساعت 20:15 ارسال شده توسط حسين توكلي

  سلام ميخواهم در زميني به مساحت ٢ هكتار استخر پرورش ماهيان گرمابي داير كنم كه منبع تغذيه آب از يك چاه با دبي خروجي ٣ اينچ ميباشد در حال حاضر در زمين گندم كاشته شده كه به تازگي برداشت شده است در صورتي كه بخواهم ٣ متر به اين استخر عمق دهم اولا چه مساحتي ميتوانم از اين زمين را با توجه به اين مقدار آب استخر بزنم و چه تعداد ماهي در صورت استفاده از دستگاه هواده ميتوان پرورش داد
  جوابیه شیلات
  ساخت استخر با استفاده از 40 سانتی متر از خاک سطحی و ایجاد دیواره به ارتفاع 2 متر و عمق آبگیری 1.5 متر انجام می شودو حدود 1.5 هکتار استخر ساخته می شود البته با توجه به میزان رس و نفوذ پذیری خاک عرض دیواره ها مشخص میگردد. در مورد آبگیری باید عنوان نمایم میزان نفوذ و تبخیر سطحی در استان باید مشخص باشد به همین دلیل پیشنهاد می شود با کارشناسان شیلات و جهاد استان خود مشورت نمایید در ضمن با هوادهی تناژتولید می تواند تا 6 یا 8 تن در هکتار افزایش یابد ولی تغییر گونه ای مهم است.
  مدیریت سایت شیلات

  گزارش
 • پیوند نظر arash سه شنبه, 15 ارديبهشت 1394 ساعت 09:50 ارسال شده توسط arash

  با سلام وخدا قوت باد استخر بنده 20 هکتار و در ان چهار گونه ماهی گرم ابی است نیاز به حمایت دولت در جهت خرید هواده و غذا ماهی دارم ایا منابعی است جهت کمک چون اگر نباشد نمیتوانم ادامه دهم
  جوابیه شیلات
  شما می توانید با توجه با مجوز خود از وامهای جاری استفاده نمایید .
  مدیریت سایت شیلات

  گزارش

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.


Captcha plugin 2+ for Joomla from Outsource Online
 

نظرسنجی

نظر شما درباره سایت ؟

حاضرین در سایت

ما 98 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

گالری تصاویر